Sisi'nin Libya'ya Hain Tuzağı

19 Şubat 2015 Perşembe, Yeni Akit

Bu sıralarda Türkiye kamuoyunu meşgul eden bazı önemli konular öne çıktığı için son günlerde karanlık IŞİD örgütünün Libya kanadının sergilediği vahşeti reklam filmi olarak yayınlaması, ardından Mısır'ın sinsi diktatörünün vahşi saldırısı ve Libya'ya da Suriye'deki gibi uluslararası operasyon düzenlenmesi için dünyayı ayağa kaldırma oyunları oynaması Türkiye'de fazla gündem oluşturmadı. Ama Arap dünyasında epey yankılandı ve çalkantıları devam ediyor.

Uluslararası emperyalizm ve onun İslam âlemine yönelik politikalarının takipçiliğini yapan zulüm rejimleri halkların zaferlerini geri almak için yürüttükleri fitne savaşlarında Mısır ve Yemen'de önemli ilerlemeler kaydettiler. Ancak Libya'da Halife Haftar isimli hain vasıtasıyla yürüttükleri savaşta istediklerini henüz elde edebilmiş değiller. Onun iki ayrı darbe girişimi de Türkiye'deki paralel darbe girişimleri gibi güdük ve başarısız kaldı. Bunun üzerine Haftar eski rejim kalıntılarını ve ona destek veren bazı aşiretleri arkasına alarak oluşturduğu gerilla güçleriyle kontrol altına aldığı bölgelerde bir paralel yönetim kurdu.

Fakat halkın zaferini korumak için mücadele eden silahlı güçler son dönemde gerçekleştirdikleri başarılı eylemlerle Haftar'ın milislerine önemli kayıplar verdirdiler. Onun tükenişe gittiğinin ve kontrol alanının daraldığının görüldüğü sırada biri birden bu karanlık IŞİD örgütünün Libya kanadının öne çıkarılması ve bu ülkedeki halkın mücadelesinin tamamen aleyhine olduğu açık bir vahşet operasyonu gerçekleştirmesi, üstelik bu operasyonun video görüntülerini çekip reklam filmi gibi yayınlaması esas itibariyle özünde ciddi şüpheler barındırıyor.

Vahşet operasyonunun tam da halkın Kaddafi zulmüne karşı başkaldırıyı başlattığı 17 Şubat gösterisinin yıl dönümü münasebetiyle kutlama törenlerine ve bu vesileyle devrimin arkasında durduğunu, fitnecilere pabuç kaptırmayacağını ilan etmeye hazırlandığı sırada gerçekleştirilmesi tesadüf değildi.

Olayın dikkat çeken bir yanı da Mısır diktatörü ağzı bozuk Sisi'nin, kendisini besleyen Arap diktatörlere çirkin hakaretlerini gün yüzüne çıkaran ses kayıtlarının yayınlanması sebebiyle zor durumda kaldığı ve bu olayı gündem dışına itecek, Arap kamuoyunun bu ses kayıtlarıyla ilgili tartışmalarına nokta koyacak bir çalkantıya şiddetle ihtiyaç duyduğu sırada gerçekleşmesiydi.

Arap medyasında olayı arka planıyla değerlendiren yorumcuların tespitine göre cunta lideri Sisi, burada bir taşla iki kuş vurmak istiyordu. Birinci olarak gündem değiştirme operasyonu için Sina saldırılarına ihtiyaç duymayacak, bu saldırıların fonksiyonunu icra edecek eylemleri ülke dışına özellikle de Haftar vasıtasıyla arka bahçesi haline getirmek istediği Libya'ya taşıyacaktı. İkinci olarak da son dönemde bayağı kan kaybeden ve köşeye sıkışan Haftar'a destek amaçlı bir uluslararası operasyon için gerekçe oluşturulmuş olacaktı.

IŞİD militanları bu vahşeti Libya vatandaşlarına veya Mısır'ın Müslüman vatandaşlarına karşı icra etselerdi belki uluslararası güçleri ve Batı ülkelerini harekete geçirmek için yeterli gerekçe oluşturmayacaktı. Dolayısıyla Mısır'ın kıptî vatandaşlarının seçilmesi, sonra da infazın tüyler ürperten görüntülerinin "bakın işte 'İslâm devleti' budur" demek için allandıra ballandıra yayınlanması da boşuna değil.

Reklam videosu, sinsi cunta liderinin Libya halkının üzerine havadan ateş yağdırması için yeterli gerekçe oluşturuyordu. Kimse ona "Katlettiğin zavallı çocukların, belki kıpti rehinelerin kaçırılmasından ve hatta öldürülmelerinden haberleri bile olmayan şu kadınların o videosu yayınlanan vahşetle ne ilgisi var? Sen bu zavallıları hunharca katlederken 21 kıptîyi öldürenlerin cezasını mı vermiş oluyorsun?" diye sormayacaktı. O rahatça "ben IŞİD hedeflerini vurdum" diyebilecek ve hatta bununla yetinmeyerek uluslararası alandaki dostlarına "Bu IŞİD denilen örgüt sadece Suriye ve Irak'ın başının derdi değil; Libya'da da gittikçe büyüyen bir tehlike. Gelin bunlara karşı hep birlikte operasyon düzenleyelim" diye çağrı yapabilecekti. Asıl amaç ise Libya'daki paralel yönetimin lideri Haftar'ın önünü açmaktı.

Amaç Libya'yı Haftar'a Teslim Etmek

20 Şubat 2015 Cuma, Yeni Akit

Daha önce kirli oyunlarına gerekçe oluşturmak için Sina'da onlarca Mısırlı askerin hayatına mal olan eylemlerin senaryolarını da hazırlamış olabileceğinden şüphelenilen cunta lideri Sisi'nin Libya'yla ilgili oyunlarında özellikle bu ülkedeki paralel yönetimin lideri Halife Haftar'la işbirliği yaptığı, aynı zamanda komployu onun iktidarının önünü açmak amacıyla değerlendirdiği çok açıktır.

Sisi'nin hava saldırılarında hedef belirlemede Halife Haftar'la işbirliği yaptığı bizzat Haftar'a yakın kaynaklar tarafından itiraf edildi.

Fakat seçilen hedefler iddia edildiği gibi IŞİD'e ait askeri noktalar ve üsler değildi. Haftar fitnesini istemeyen ve ona destek vermeyen sivil halkın yaşadığı bölgelerdi. Çünkü zaten IŞİD'in Libya kanadı, henüz yeterince ifşa edilememiş ve stratejik oyunlar için arka kapısı açık tutulan, kıptileri kaçırıp onları vahşice katlettikten sonra dünyaya "İslâm devleti budur" diye tanıtım faaliyeti yapan maskeli elemanlarının da arka kapısından girdiği tahmin edilen karanlık bir örgüt. Dolayısıyla ona ait hedeflerin vurulması belki de Sisi'nin ve onunla işbirliği içindeki ihanetçi Haftar'ın işine gelmeyecektir.

Sisi cuntasının iddiasına göre Beyza şehrinde IŞİD'e ait hedefler vuruldu. Ama el-Cezire'nin yayınladığı görüntüler onun yalanlarını hemen açığa çıkardı. Çünkü vurulan noktalar iddia edildiği gibi Beyza'da değil Mısır sınırına yakın Derne şehrindeydi.

Derne'nin hedef alınmasının ise Libya IŞİD'iyle ilgisi yok. Burası, Sisi'nin ve uluslararası emperyalizmin kirli oyunları için Haftar gözetiminde kurdurdukları paralel hükümetin merkezi Tobruk şehrinin önünü kapatıyor. Tobruk'un paralel hükümetin merkezi olarak seçilmesinin sebebi Mısır sınırında olması. Burada Mısır cuntası tarafından korunuyor. Derne'nin hedef alınmasıyla da Tobruk hükümetinin desteklediği ve fitneci Haftar'a bağlı güçlerin önünün açılması, böylece hâkimiyet alanını genişletmesi için şartların oluşturulması amaçlandı. Böyle bir saldırıyla aynı zamanda Haftar'ın önünü kesen direnişçilere de gözdağı verilmiş oluyordu. Onlara bir bakıma "Haftar'ın önünden çekilin yoksa sizi çoluğunuzla çocuğunuzda, kadınlarınızla gözünüzün yaşına bakmadan öldürürüz" mesajı veriliyordu.

Sisi cuntasının medya organları saldırıların Beyza'ya yapıldığı iddialarında ısrar ederek el-Cezire'nin yayınladığı ve öldürülmüş çocukları gösteren videoların aslında Suriye'den çekilmiş olduğunu ileri sürdüler. Bunun üzerine El-Cezire, görüntülerin Derne'deki el-Heriş hastanesinden çekildiğini bizzat yaralıları, onlarla ilgilenen hastane görevlilerini ve öldürülen kişilerin yakınlarını konuşturarak, çekim yapılan yerin neresi olduğunu belgeleyen görüntüler ekleyerek ispat etti.

Bu görüntüler Sisi'nin yalanını çok açık bir şekilde ortaya koyuyordu. Çünkü Beyza ile Derne arasında önemli mesafe var ve Beyza'yı hedef alan saldırılarda yaralananların, özellikle de cesetlerin Derne'ye naklinin bir anlamı yoktu. Eğer yaralıların başka bir yere nakli söz konusu olsaydı Derne'ye değil onunla hemen hemen aynı mesafede olan ve daha gelişmiş hastanelerin bulunduğu Bingazi tercih edilirdi. Ayrıca ölenlerin üçünün çocuk, birçoğunun kadın, ölenlerin ve yaralananların tümünün sivil olması da IŞİD hedeflerinin değil sivil hedeflerin vurulduğunu gözler önüne seriyordu.

Bütün bu görüntüler Sisi'nin Libya'da aynen koalisyon güçlerinin Suriye'de başvurdukları taktiği uyguladığını gösteriyordu. Suriye'de de IŞİD hedef gösterilirken çoğu zaman Baas zulmüne darbe vuran direniş güçleri hedef alındı. Ondan dolayı IŞİD'in hakimiyet alanında söze gelir bir daralma olmazken, Baas rejiminin ve ona destek veren güçlerin yeni saldırılar, katliamlar gerçekleştirmesinin önü açıldı.

Cunta lideri Sisi bir yandan da BM Güvenlik Konseyi'ni harekete geçirerek Tobruk'taki fitneci Haftar'a bağlı paralel hükümete yardım yapılması, ona silah yasağının kaldırılması hatta ona destek için bir uluslararası operasyon düzenlenmesi taleplerinde bulundu.

Bütün bu gelişmeler 21 kıptînin kurban seçildiği kirli oyunda nelerin amaçlandığı hakkında fikir veriyor. Muhtemelen Sisi'nin böyle bir oyun planlamasında iştahını kabartan da Yemen'de Husi fitnesi üzerinden planlanan darbenin başarılı olmasıdır.

İrtibatlı Yazılar:

 • Libya'da Baltacı Fitnesi
 • Hicaz Korsanlarının Libya Oyunu
 • Libya'nın Komşuları Onu Çok Seviyor!
 • Sisi cuntasının Sina oyunları
 • Sisi Cuntası Bir İşgal Yönetimi
 • İki tarafıyla insan kesen kılıçlar
 • Ters yönlerden aynı hedefi vurmak
 • Emperyalizmin IŞİD Tuzağı
 • Bahane IŞİD Hedef Direniş
 • Husiler Sisi'nin izinden gidiyor
 • Emperyalizmin Fitne Savaşları