Rus uçağını kim düşürdü?

6 Kasım 2015 Cuma, Yeni Akit

Son dönemde, özellikle de son birkaç yıl içinde esrarlı uçak düşme olayları yaşandı. Bu olaylar hakkında aynı zamanda çok hızlı tahminlerde ve yorumlarda bulunulması dikkat çekiyor. Yorumlarda da çoğu zaman terörle bağlantılı komplo teorileri öne çıkıyor.

Afganistan'da "dağa çarptığı" söylenen yolcu uçağının şüpheli bir şekilde düşmesinin ardından Malezya Havayollarına ait bir yolcu uçağı esrarengiz bir şekilde kayboldu. Kaybolan uçakla ilgili de birçok teori üretildi. Ancak henüz ona ait olduğu kesinleşen bir enkaza ulaşılamadığından gerçek sebep belirlenemedi.

Bu olayın üzerinden fazla zaman geçmeden ikinci bir Malezya uçağı Ukrayna hava sahasında düştü. Bu olay üzerine insanlar Malezya Havayolları uçaklarından çekinmeye başladılar. O yüzden bu şirket bayağı müşteri kaybetti. Sonra bu uçağın Ukrayna'da Rus işgal güçlerinin attığı füzelerle düşürülmüş olabileceği ileri sürüldü. Bu uçağın düşmesi olayı da henüz yeterince aydınlatılmış olmamakla birlikte Rus işgal güçleri üzerindeki tereddüt sürüyor ve hatta bayağı ciddiyet kazanmış durumda.

Küresel emperyalizmin doğu kanadı olmaktan vazgeçmediğini ortaya koymak için zaman zaman işgal operasyonları gerçekleştiren Rusya'nın son dönemde de Suriye'de Esed'i himaye için işgal başlattığı ve bu amaçla gönderdiği askerî uçakların sivil toplulukların üzerine bombalar yağdırarak katliamlar gerçekleştirdiği günlerde bir Rus hava şirketinin yolcu uçağı Mısır'ın Sina yarımadasının hava sahasında düştü.

Rus uçağının kazayla mı yoksa saldırı sonucu mu düştüğü hakkında henüz bir kanaat oluşmadığı halde bundan önceki şüpheli olaylarda olduğu gibi çeşitli iddialar ve komplo teorileri gündeme gelmeye başladı.

Rusya'nın tüm aşırılıklarına ve gerçekleştirdiği onca katliama rağmen onun sivil vatandaşlarını taşıyan yolcu uçağına dönük intikam eylemi tabii ki asla onaylanamaz.

Fakat eldeki veriler ve ulaşılan bilgiler de uçak düşmesi olayının, Rusya'nın Suriye'deki katliamlarına karşı bir intikam eylemi olması ihtimalinin neredeyse sıfır düzeyinde olduğunu gösteriyor. Eğer bu uçağın düşmesinin sebebi bir kaza değil de saldırı ise arkasında yine küresel emperyalizmle ve onun yerli işbirlikçileriyle bağlantılı karanlık güçleri aramak gerektiğini bu veriler ve bilgiler gözler önüne seriyor.

Verilen bilgilere göre Rusya'nın Metrojet (Kogalymavia) isimli hava yolu şirketine ait A321 tipi bir uçak, 30 Ekim 2015 Cuma günü sabah 06.00'da Mısır'ın Şarmuşşeyh şehrinin havaalanından kalktıktan 23 dk. sonra, 31 bin feet yani 9500 m yükseklikte radar kontrolünden çıkıp dakikada ortalama altı bin feet alçalarak muhtemelen alçalmaya başladıktan beş dakika sonra yere saplandı. Olayda 217'si yolcu, 7'si mürettebat toplam 224 kişi hayatını kaybetti.

Olayın hemen ardından medyaya yansıyan bazı haberlerde Sina'da gerilla faaliyeti yürüten ve IŞİD'in bölgedeki kanadı olduğunu söyleyen bir örgütün uçağı kendisinin düşürdüğünü iddia ettiği ifade edildi. Örgüt bunu Rusya'nın IŞİD'e karşı savaşma bahanesiyle Suriye'ye yaptığı çıkartmaya ve gerçekleştirdiği saldırılara karşı bir intikam eylemi olarak lanse etti.

Tabii böyle bir örgütün üstlenmesiyle birlikte, IŞİD üzerinden stratejiler gerçekleştiren ABD'nin ve onunla bağlantılı Avrupa ülkelerinin istihbarat örgütlerine de malzeme çıkmış oldu. Onlar da IŞİD tarafından düşürülmesi ihtimalinin yüksek olduğunu dile getirdiler.

Oysa her şeyden önce uçağın düşmeye başladığı yüksekliğin 31 bin feet olduğu, gerilla örgütlerinin elindeki füzelerin bu yüksekliği vurması ihtimalinin bulunmadığı, bu yüksekliği vurabilecek füzelerin teknik özellikleri sebebiyle Mısır'ın askerî mekanizması tarafından tespit edilememesinin neredeyse imkânsız olduğunu dikkate aldığımızda şu gerçek karşımıza çıkar: Saldırıdan şüphelenmek gerekiyorsa önce bu yükseklikteki uçağı düşürme imkânına sahip karanlık güçlerden, başta da Sisi cuntasından şüphelenmek gerekir. Eğer bu işi bir örgüt yaptıysa onun bu karanlık güçlerden bağımsız hareket ettiği söylenemez.

Bu konudaki şüpheleri haklı kılan gerçekler hakkında bilgi edinmeniz için Yeni Akit'te 6 Şubat 2015 tarihinde yayınlanan "Sisi cuntasının Sina oyunları" başlıklı yazımızı okumanızı öneririz. Bu yazımıza www.vahdet.info.tr'den ulaşabilirsiniz.

İrtibatlı Yazılar:

 • Sisi cuntasının Sina oyunları
 • Sisi'nin Sina haramileri
 • Sisi'nin boş sandıkları
 • Dünya Rabia Günü
 • Mısır'ın "Arap Birliği" teşkilatı
 • Mısır'da tehlikeli gelişmeler
 • Merkel'e onaylatılan idam hükümleri
 • Sisi'nin Almanya ziyareti
 • Yargı Değil Savaş
 • Mısır'da da hesaplar karışıyor mu?
 • Cunta can almaya devam ediyor
 • Zulme Yargı Kılıfı ve İdamlar
 • Vahşet bir savaş yöntemi midir?
 • Ortak Özellikleri Zalim Olmaları
 • Emperyalizmin Fitne Savaşları