Gazze ve Ramazan

11 Mayıs 2017 Perşembe, Yeni Akit

Mübarek Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte İslam âlemine yönelik yardım faaliyetlerinde de hareketlilik arttı. Bu, Ramazan ayının bir bereketidir. Ramazan hayır ve bereket ayıdır. Bu sebeple Müslümanların birçoğu mallarının zekâtlarını bu ayda vermekte, bu ayda infak ve tasadduklarını artırmaktadırlar.

Ramazan orucunun temel hikmetlerinden biri açların, yoksulların, ihtiyaç sahiplerinin hatırlanması, onların maruz oldukları sıkıntıların ve zorlukların fiilen hissedilmesidir. Mü'minler arasında Ramazan ayında yardım ve tasadduk ruhunun canlanması da bu ayın bir bereketi olduğu gibi aynı zamanda oruç ibadetinin söz konusu hikmetinin bir tecellisi olsa gerek.

Hayır ve bereket faaliyetlerinde coğrafi sınırların aşılması ve ümmet bilinciyle hareket edilmesi konusunda da önemli mesafe katedildiğini söyleyebiliriz.

İslâm âleminin birçok bölgesinde sorunlar yaşanması sebebiyle yardıma ihtiyacı olan bölgeler de çoktur. Bazı bölgelerde gittikçe büyüyen ve yaygınlaşan açlık problemleri var. Bazı bölgelerde savaşın perişan ettiği kalabalıklar ciddi sıkıntılarla karşı karşıyalar. Bazı yerlerde de yoksulluk sorununun neden olduğu sıkıntılar yaşanıyor. Dolayısıyla buraların hepsine imkân nispetinde el uzatmak, zor durumdaki insanlara yardımcı olmak gerekiyor.

İslam âleminin yardıma ihtiyaç duyan önemli bölgelerinden biri de Gazze'dir. Tabii, muhtelif bölgelerde açlık sıkıntısının yaşanması ve savaşların perişan ettiği kalabalıkların bulunması sebebiyle son dönemde Gazze bölgesi büyük ölçüde gölgede kaldı. Ayrıca son dönemde bu bölgeye kısmen yardım ulaştırıldığı yönünde kanaatler oluştuğu anlaşılıyor.

Fakat Gazze üzerindeki abluka ve ambargo kesintisiz bir şekilde devam ediyor. Gönderilen yardımlar ihtiyacın çok az bir kısmını karşılıyor. Ambargo ve abluka yüzünden işsizlik sorunu ciddi şekilde devam ediyor.

Gazze'deki abluka sadece siyonist işgal rejiminin ablukasından ibaret değildir. Ramallah'taki Mahmud Abbas yönetiminin Gazze'ye yönelik cezalandırma uygulamaları devam ediyor. Bu bölgedeki memurların önemli bir kısmının maaşlarını ödememe konusunda tutumunu değiştirmedi. Resmî kanallardan Gazze için gönderilen yardımları yerine ulaştırmıyor.

Bir taraftan da Mısır'daki Sisi cuntasının engellemeleri devam ediyor. Önceden Gazzeliler en azından tüneller yoluyla Gazze'nin zorunlu ihtiyaçlarının bir kısmını karşılayabiliyorlardı. Sisi cuntası bu tünellerin tamamına yakınını imha etti. Tünellerin kullanılmasını engellemek amacıyla Gazze bölgesiyle Mısır arasındaki sınır kısmında bulunan evleri yıktı. Arada belli mesafede boş alan oluşturdu. Ayrıca sınır bölgesine denizden su vererek tespit edilemeyen tünellerin kendiliğinden yıkılmasını sağlamaya çalıştı. O yüzden artık Gazze bölgesine tüneller vasıtasıyla bir şeyler sokulması neredeyse imkânsız hale geldi.

Sisi cuntası Rafah sınır kapısını da çoğu zaman kapalı tutuyor. Açıldığı zamanlarda da zaten ticari eşyaların sokulmasına izin verilmiyor. Ticari eşyaların sokulması için siyonist işgal rejiminin kontrolündeki kapıların kullanılması gerekiyor. Bu kapıları da işgal rejimi sıkı kontrol ediyor.

Bütün bu sebeplerden dolayı Gazze halkı büyük sıkıntılar ve zorluklar yaşıyor. O yüzden mübarek Ramazan ayı münasebetiyle düzenlenen yardım faaliyetlerinde Gazze'nin de ihmal edilmemesi, bu bölgenin yaşadığı sıkıntıların ve zorlukların görülmesi gerekir. İnsanî yardım kuruluşlarının Gazze'ye özel yardım faaliyetleri olmalı ve bu faaliyetlere de özellikle destek verilmeli, yardımcı olunmalıdır.

İrtibatlı Yazılar:

 • Hamas 1967 sınırlarını tanıdı mı?
 • İşgal asla meşrulaştırılamaz
 • Filistinli esirlerin açlık grevi
 • Filistin Diasporası
 • Mescidi Aksa'ya tuzak ve ezan yasağı
 • Filistin Diasporası Halk Konferansı
 • Trump'ın cüretlendirdiği İsrail
 • ABD büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması
 • Filistin direnişi haklı ve meşrudur
 • Filistin direnişi ümmetin onurudur
 • Kudüs intifadasının yıldönümü
 • Ezana yönelik tehdit bitmedi