Yolculuk Araçlarında Namaz

Şehirlerarası otobüste,trende ya da gemide namaz olur mu? Nasıl?

Metih Aslandağ

Eğer namaz vakti siz araçtayken çıkacaksa söz konusu araçlarda namaz kılınabilir. Bu gibi araçlarda ilk namaza dururken kıbleye yönelmek yeterlidir. Daha sonra aracın dönmesine göre yön değiştirmeniz gerekmez. Namazın rükünlerini de imkân ölçüsünde yerine getirirsiniz. Örneğin gemide bir kenara seccade vazifesi görecek bir karton veya bez sererek ayakta namaz kılabilirsiniz. Diğer araçlarda bu imkân varsa ayakta yoksa oturarak kılarsınız. Oturarak kılarken rükûda biraz, secdede ondan daha fazla eğilirsiniz.

Ayrıca muhtelif fıkhî mezheplere göre yolculuklarda öğle ile ikindiyi, akşam ile yatsıyı cem' ederek yani birleştirerek kılmak mümkündür. Resûlullah (s.a.s.)'ın bu namazları yağmur ve yolculuk hallerinde cem' ettiğine dair sahih rivayetler mevcuttur. Dolayısıyla bu konudaki sahih rivayetlere ve içtihatlara istinâden cem' ile kılmak yani namazları mola vakitlerinde birleştirerek kılmak da mümkündür.

Cem' iki türlüdür:

Cem-i takdim: Sonraki namazı öne almak. Örneğin ikindiyi öğlenin, yatsıyı akşamın vaktinde kılmak.

Cem-i te'hir: Önceki namazı sonraki namazın vaktine ertelemek. Öğleyi ikindinin, akşamı yatsının vaktinde kılmak.

Namazları cem' ederken, bunu niyette belirtmen, cem'i tehir ile kılacaksan önceki namazın vaktinde te'hire niyet etmen gerekir.

Sabah ve vitir namazları başka bir namazla cem' edilmez.