Yatsının Kazası

Yatsı namazının kazası kılınır mı ve nasıl? Sahura kalkıp oruca niyet ettikten sonra imsaka kadar bir şey yiyip içmenin hükmü nedir?

Sevgi Pehlivan

Yatsı namazının kazası elbette kılınır. Normalde nasıl kılınıyorsa kazası da öyle kılınır. Sadece kaza kıldığını niyette kalben ve sözle belirlemek gerekir. Ancak yolculuk esnasında kazaya kalan bir yatsı namazını yolculuk bittikten sonra kaza ederseniz tam kılmanız gerekir. Bu tüm dört rekatlı farz namazlar için böyledir.

Fakat namaz öyle keyfi olarak veya basit bir sebebe binaen kazaya bırakılmaz. Namazı kazaya bırakmanın geçerli üç sebebi olabilir: Kasıtlı bir ihmal söz konusu olmaksızın uyuyup kalmak, unutmak ve bayılmak. Bunun dışındaki sebepler insanı büyük günâh işleme vebalinden kurtarmaz. Bu konuda Web sitemizin sorulara cevaplar bölümünden "kaza borcu ve nafile namaz", ve "namaza alışmak için" başlıklı cevaplarımızı okumanızı tavsiye ederim.

Oruç tuttuğun günlerin gecelerinde imsak vaktine kadar rahatça yiyip içebilirsin. Arada niyet etmiş olmak buna engel teşkil etmez. İstersen akşamdan niyet etmen bile mümkündür. Oruç niyetle değil imsâk vaktiyle başlar.