Boykot Ürünlerini Nasıl Belirleyeceğiz?

Boykot konusunda kulaktan dolma bilgilere mahkûm olmak beni rahatsız ediyor. Boykot edilen ürünleri üreten şirketlerin İsrail'e yardım ettiklerine dair somut bilgilere nasıl sahip olabiliriz?

Neşe Demirci

Boykot edilen ürünlerin bazıları dediğiniz gibi kulaktan dolma bilgilere veya kişisel tespitlere dayanıyor olabilir. Nitekim ben de buna şahit oldum. Ancak bu tür dikkatsizliklerin olmasını boykotu tümüyle bırakmaya gerekçe sayamayız.

Ayrıca bazı insanlar, nefislerinin reddedemediği birtakım ürünleri satın almaya devam etmek için kendilerine gerekçe oluşturmaya çalışıyorlar. Örneğin Cola müptelasıdır ve bir türlü terk etmek istemiyordur. Buna karşılık boykotun dışında kalarak "duyarsız" sayılanlar arasında yer almak da istemiyordur. Bunun üzerine kendine gerekçeler oluşturuyordur.

Bu konuda yapmanız gereken doğru olanı yakalamaya çalışmak ve nefsanî hislerin etkisinden uzak tespitlere göre hareket etmek ama kesinlikle boykot eyleminin dışında kalmamaktır. Bu itibarla bizim Web sitemizde de verdiğimiz "İsrail'i Boykot" programını takip etmenizi tavsiye ederiz. O programı sürdürenler kesinlikle kulaktan dolma bilgilere değil araştırmalara ve doğru bilgilere dayanarak boykot listesini oluşturmaktadırlar. Söz konusu boykot programında listeye alınan firmaların hangileri olduğunu öğrenmek için ana sayfada "İsrail'i Boykot" linkini, sonra çıkan sayfada altta yer alan "İsrail'i Boykot Programı" linkini tıklayın. Çıkacak sayfada boykotlu firmaların adlarını göreceksiniz. Listede yer alan isimleri tıkladığınızda o firmaların ürünlerinin listelerini görebilirsiniz.

İsrail'i Boykot programını hazırlayanların kesinlikle kulaktan dolma bilgilere dayanmadıkları hakkında herhangi bir şüphem yok. Ama birileri eğer size itiraz etmek isterse yapacağınız fazla bir şey yoktur. Çünkü örneğin Coca Cola'nın siyonist işgal devletine destek verdiği değişik vesilelerle ortaya konmuştur. Bu konuda herhangi bir tereddüt mevcut değildir. Buna rağmen birileri hâlâ Coca Cola içebilmek için onu tezkiye etmeye kalkışırsa ne yapabilirsiniz? Siz savcı değilsiniz ki herbir firma hakkında ayrı ayrı suç dosyası hazırlayasınız. Önemli olan güvenebileceğiniz bir mekanizmanın olmasıdır. İşte İsrail'i boykot programı böyle bir mekanizmadır. Onların listesinde yer almayan ürünler hakkında ise kendiniz sağlam bir bilgiye ulaşmaya çalışırsınız.

Duyarlılığınız için teşekkür ederim.