Irak'taki direniş grupları

Irak'ta belli ve gün geçtikçe atran bir direniş var. Peki bu direniş kim tarafından yürütülüyor. Bazı sitelerde Zerkavi'den, el-Kaide'den bahsediliyor. Bunlar gerçek mi yoksa birer oyun mu? Zerkavi Amerika tarafından mı kullanılıyor yoksa gerçek mücahidlerden mi? Uzun zamandır Zerkavi'nin kendisinin bile olmadığına Amerika tarafından bir isim altında çıkarıldığına inanıyordum. Fakat bazı sitelerde gördüm ki gerçekten bu adam var ve Irak'taki direnişte önemli bir yeri var. Bu belki Türk tarafından işin bir yanı. Yabancı kaynaklardan baktığımda ise mesela Elbasrah net den, daha farklı direniş gurupları var. Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

Şemsettin Muhiddin

Irak'ta haklı ve meşru bir direniş var. Ancak bu direniş üzerinde çeşitli oyunlar oynanıyor. Oyun oynayanların bazıları bu tür bulanık ortamlarda kişisel menfaat elde etmeye çalışan eşkıya grupları bazıları da direnişi kirletmeye çalışan ve işgalcilerle işbirliği içindeki hainlerdir. Bu sebeple direniş adına yapılan fiilleri siz şer'î bakış açınıza göre gözden geçirin. Onaylamakta zorlandıklarınıza şüpheli yaklaşın. Onun birileri tarafından oynanan kirli oyun olabileceğini de aklınızda tutun.

Irak'a giden bir arkadaşımızın anlattığı bir olayı size aktarayım: İşgalciler daha önce Baas Partisi'nde çalışmış birini yanlarına çağırıp işbirliği teklif ediyorlar ve ona: "Baas devri artık bitti. Aramızdaki problemlere son verip ortak çalışalım" diyorlar. Adam teklifi kabul etmiyor. Oradan ayrıldıktan sonra arabasına bineceği zaman şüpheleniyor ve arabasını tetkik ediyor. Altına zaman ayarlı ve oradan ayrıldıktan bir süre sonra patlayacak bomba yerleştirildiğini görüyor. Normalde adam şüphelenip arabasını tetkik etmiş olmasaydı, belki on beş dakika sonra adam arabasıyla Bağdat caddelerinde bir kalabalığın arasına daldığında bomba patlayacaktı. İşgal güçleri ve işbirlikçiler de: "Eski Baasçı filanca intihar saldırısı gerçekleştirdi, şu kadar sivilin ölmesine, şu kadarının da yaralanmasına sebep oldu" diyeceklerdi. Bu olay gözlerimizi açmalı ve kalabalığın arasında patlayan bombaların birçoğunun bu türden olduğunu düşünmeliyiz. Zaten Irak'ta savunmasız kalabalıkların arasında patlatılan bombaların hiçbiri meşru direnişi sürdüren gruplar tarafından üstlenilmemiştir.

Zerkavi, görüşlerini tümüyle kabullenmesek de cephede savaşan ve savaşa öncülük eden bir mücahittir. ABD tarafından kullanıldığı iddiaları doğru değildir. ABD ve İsrail kendileriyle başa çıkamadığı mücahitlerden birçoğu aleyhine bu tür dedikodular çıkararak onları yıpratmaya çalışmaktadır. Bu bir fahişenin bir adamı kirletmek için onunla yattığını söylemesine benzer.