PKK; İslami Mücadele; Siyasi Partiler; Oy Vermek; Türkiye'de İslami Cemaatler

3 Şubat 2003 Pazartesi

1-PKK terör örgütü mü yoksa direnişçi grup mu?
2-Türkiye'de İslami mücadele silahlı mı olmalı?
3-Siyasi partiler küfürde mi? Siyasi partilerle İslam düzeni getirilebilir mi? Oy vermek haram mı?
4-Sizce Türkiye'de İslami mücadelenin aslını hangi cemaat veya önder üstleniyor?

Fırat

Sorularınız oldukça kritik sorular. Ben kısa cevaplarla kanaatlerimi söyleyeceğim. Ancak şunu ifade edeyim. Bazen arkadaşlarımız, bir konuyu öğrenmek için değil de o konuda kendi görüşlerini teyit ettirmek için soru soruyorlar. Sonra da kendi kanaatlerini destekleyen cevap alamadıklarında tepki gösteriyorlar. Bunun doğru olmadığını hatırlatmak istiyorum. Sizin kanaatiniz farklı olabilir ve o kanaatinizi muhafaza etmeye devam edebilirsiniz. Ben sadece kanaatlerimi söyleyeceğim. Benim söyleyeceklerim hüküm değildir.

1.PKK benim gözümde uluslararası emperyalizm tarafından da beslenen bir terör örgütüdür. Avrupa ülkelerini ziyaretimde bu örgütün oradaki global güçler tarafından desteklediğine şahit oldum. Ama ne yazık ki Türkiye'nin bazı yanlış uygulamaları böyle bir örgütün fikri altyapısı için malzeme oluşturmuştur.

2.Türkiye'deki İslami mücadelenin davet ve eğitim yoluyla olması gerektiğine inanıyorum.

3.Bir siyasi parti küfür yolunda çalışıyorsa küfürdedir. Mutlak anlamda parti olgusunu küfür olarak değerlendirmeyi isabetli görmüyorum. Fakat parti yoluyla İslami bir yönetimin gelmesini beklemek yersiz bir bekleyiş olur. Herhangi bir siyasi partinin böyle bir hedefinin veya planının olduğunu da sanmıyorum. Oy kullanma konusuna sanıyorum daha önce de cevap vermiştim. Oy kullanmamak da bir tercihtir ve bazen topluma zarar verecek bir iktidarın gelmesini kolaylaştırmaktadır.

4.Bu konuda herhangi bir tercih yapmayı isabetli bulmuyorum. Bizim miyarımız Kur'an ve sünnettir, cemaatler değil. Her cemaati Kur'an ve sünnet terazisinde tartar ve artılarını eksiklerini ona göre belirleriz. Cemaatler konusunda Web sitemizde bir soruya cevap verilmiştir ve orada daha ayrıntılı bilgi bulunmaktadır.