Namaz Kılabilmek İçin

30 Ekim 2002 Çarşamba

Ben yirmi iki yaşındayım ve üniversite öğrencisiyim. Namaz kılmayı o kadar çok istiyorum ancak bir türlü başlayamıyorum. Başladığım zaman da kısa bir süre sonra bırakıyorum. Nedir beni namaz kılmamaya iten?

Ali Dinçer

Sebebin öğrenilmesi için sizin durumunuzun biraz daha özel olarak incelenmesi gerekir. Arkadaş çevreniz olabilir, nefsinizin namazdan kaçması olabilir, namazın ehemmiyeti konusunda bilgi yetersizliği olabilir, derslerinizin çokluğu sebebiyle kendinizi ağır bir yük altında hissediyor olmanız olabilir. Bunların dışında da herhangi bir sebep olabilir. Buna göre sebebi kendiniz bizzat tespit etmeye ve o sebebe göre bir çözüm bulmaya çalışın. Fakat namaz konusunda kararlılık ve gayret göstermeniz gerekmektedir. Bunun için size bazı tavsiyelerim:

Birinci olarak: Namazın ehemmiyeti konusunda bilginizi artırmanız gerekiyor. Türkiye'de bu konuda ciddi bir bilgi problemi var ve yanlış anlayış hakim. Bundan dolayı da namaz hakkında: "Kılarsan sevap alırsın, kılmazsan bir şey olmaz" ya da: "Şimdi kılamazsan sonra kaza edersin" diye düşünülüyor. Oysa namazın terki dini yönden oldukça büyük sorumluluk gerektirir. Uyku, unutma ve bayılma dışında da kazaya bırakılmasını mazur kılacak bir gerekçe yoktur. Bir kimse ima yoluyla yani başını veya bedeninin üst tarafını hareket ettirerek namaz kılamayacak kadar hasta olursa o zaman onun üzerinden namaz görevi düşer. Aksi takdirde ima yoluyla bile olsa namazını kılması gerekir.

İkinci olarak: Kılınması zorunlu olan namazlar farz ve vacib namazlardır. Diğer namazlar sevap için kılınan nafile namazlardır. Eğer namaza alışmakta zorluk çekiyorsan, önce sadece farz ve vacip namazları kılarak namazla bir ünsiyet kurabilir ve bu konuda bir duyarlılık kazanabilirsin. Dua ve zikirlerini oturarak, seccade üzerinde değil ayakta dolaşarak da yapabilirsin. Bu ünsiyetini kuvvetlendirdikten sonra özellikle farz namazların öncesinde ve sonrasında kılınan revatib sünnetleri de yerine getirmeye özen gösterirsen iyi olur. Ama farzları ve vacipleri asla terk etme. Namaz vakti girdiğinde içine bir kurt düşmeli ve o vaktin farzını kılmadan için rahat etmemeli. Bu psikolojiyi kazanırsan göreceksin bir süre sonra namazı terk edemezsin.

Üçüncü olarak: İmani hassasiyetini güçlendirmeli özellikle ahiret inancını gözden geçirmeli, bu konuda zayıflıklar varsa gidermelisin. Yüce Allah, Kur'an-ı Kerim'de: "Ey iman edenler! İman edin" buyuruyor. Böyle buyurması bazılarının imanlarının pratik hayata yeterince yansımaması sebebiyledir. Burada iman edenlere: "İmanlarınızı gözden geçirin ve zayıf noktaları sağlamlaştırın, aksi takdirde bu zayıf noktalar ileride kopmalara sebep olabilir" denmektedir. Çünkü insan hayatında çeşitli inanç depremleri ile karşı karşıya kalır. Bu depremlere karşı hazırlıklı olmak için imanlarımızı sık sık gözden geçirmemiz gerekir. Namaz iman bağımızı sağlam tutmamız için en önemli araçtır.

Dördüncü olarak: Çevrenize dikkat edin. Çevrenizdeki insanlar namaz konusunda ihmalkar iseler bu sizi de ihmalkarlığa sevk eder. Bunun için ya çevrenizi ıslah ederek ihmalkarlıklarını gidermelerine ön ayak olun ya da kendinize yeni bir çevre edinin. Namazlarına dikkat eden bir arkadaş çevreniz olursa, siz de namazı terk etmez, hatta edemezsiniz.

Beşinci olarak: Kur'an-ı Kerim'in gerek metnini ve gerekse mealini sıkça okuyun. Kur'an'la irtibatınızı sürdürürseniz namaz konusundaki hassasiyetinizi de korursunuz.