Afrika Görecek

25 Nisan 2007 Çarşamba, Vakit gazetesi

Kenya'nın kurucu cumhurbaşkanı Kenu Kenyattu'dan nakledilen bir söz var. "Batılılar buraya geldiklerinde ellerinde İncil vardı. Bizim elimizde ise topraklarımız. Bize gözlerimizi kapatarak dua etmeyi öğrettiler. Gözlerimizi açtığımızda topraklarımız onların eline geçmişti, bizim elimizde ise İncil vardı."

Bugünlerde misyonerlik konusu yeniden tartışılıyor. Belki bu sıralarda Cumhurbaşkanlığı seçimleri tartışmalarının gölgesinde kalacak. Ama İslâm dünyasını hedef alan yeni misyonerlik atağı sebebiyle gündemden düşmeyecektir. Bizim daha önce "Misyonerlik bir din tebliği mi yoksa din pazarlamacılığı mıdır?" başlıklı bir dosyamız yayınlandı. Bu dosyamızı Web sitemizde (www.vahdet.com.tr) bulabilirsiniz.

Kenyattu'nun sözü misyonerlik - emperyalizm ilişkisini çok bariz bir şekilde ortaya koymakta ve oldukça önemli bir noktaya parmak basmaktadır. Misyonerliğin öncelikli gayesi insanların Hıristiyanlık inancına çekilmesi ve bu inanç üzere yaşamalarının sağlanması olsaydı öncelikle Avrupa'da Hıristiyanlıktan kayanlara sahip çıkmak, onları dindarlaştırmak, dinsizliğe kaymalarını engellemek için etkili faaliyet yaparlardı. Avrupa'da Hıristiyan teşkilatları, cemaatsiz kalan kiliselerini "hiç olmazsa ibadet için kullanılsın" diye gayet isabetli düşünceyle Müslümanlara satarken, misyoner teşkilatları oraları ihmal edip İslâm beldelerinde para ve kadının cazibesinden yararlanarak Hıristiyanlaştırma faaliyeti yürütüyorlar.

Onların Hıristiyanlaştırma faaliyetlerinin sonuç verebilmesi için insanların gerçeklere gözlerini kapatarak sadece kulaklarına telkin edilenlere ikna olmaları gerekir. Afrika halkları kendi tabii şartlarında yaşarken bunca büyük sorunlarla boğuşmuyorlardı. Ama onlardan gözlerini kapatıp dua etmeleri istendiği sırada ayaklarının altından çekilen toprakların üzerindeki ağaçlar emperyalist güçler tarafından doğranıp Avrupa'ya ve Amerika'ya taşınınca doğal doku değişti. Üstelik bu ağaçları da, arazileri ellerinden alınınca emperyalizme eli mahkûm işçilere ve kölelere dönüştürülen Afrikalılara kestirdiler. Tabiî şartların bozulmasıyla başlayan çölleşme ve kuraklık sadece açlık felaketlerine sebep olmadı. İnsanların güneşle ve kuru arazilerle daha çok karşı karşıya gelmelerine, bedenlerinin bu sebeple çeşitli rahatsızlıklara maruz kalmasına yol açtı. Bu yüzden yaygınlaşan en önemli bedensel sorunlardan biri de katarakt. Şu an Afrika'da yüz binlerce insanın gözleri bu sorun sebebiyle dünyaya kapalı.

Somali'ye gittiğimizde orada insanî hizmetler veren Zemzem Cemiyeti'nin hastanesini ziyaret ederek katarakt ameliyatına şahit olmuştuk. Bu ameliyatların bazıları da IHH'nın gönderdiği yardımlarla yapılıyordu. (Ameliyat esnasında çektiğimiz fotoğrafları Web sitemizde sırasıyla Dünya Gündemi > Somali > Yemen - Somali - Dubai ekseninde: fotoğraflar, linklerini tıklayarak görebilirsiniz.)

Orada ameliyat olarak gözlerine kavuşan insanlarla konuştuk. Yeniden hayata dönmüş gibi oluyorlar. Bir insan kendini onların yerine koysa nasıl bir sevinç ve mutluluk yaşayacağını zaten tahmin edebilir.

Şimdi IHH, Afrika'daki katarakt malûllerini yeniden gözlerine kavuşturmak için büyük bir kampanya başlattı. Hedef yüz bin kişiyi yeniden gözlerine kavuşturmak. Bir katarakt ameliyatı için gerekli para sadece 100 YTL. Büyük bir miktar değil ama emperyalizmin soyup açlığa ve biçareliğe mahkûm ettiği Afrikalı bu parayı bulamadığından dünyaya gözleri kapalı yaşamaya devam ediyor. Emperyalizm ve onunla işbirliği içindeki misyonerlik de zaten o insanların gözlerini açmalarını, gerçeklere muttali olmalarını istemiyor. Ama İslâm, bu kutsal dinin çizgisini temsil eden insanî yardım kuruluşları onların hem gözlerinin hem de kalplerinin aydınlığa kavuşmasını, hem hayatlarının kolaylaşmasını hem de gerçekleri görebilmelerini istiyor.

Siz de 100 YTL feda ederek bir Afrikalının gözlerinin aydınlığa kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Allah'ın izniyle ben de kısa süre önce vefat eden annemle babamın hayrına iki kişinin gözlerinin açılması için katkıda bulunarak kampanyaya katılacağım. Temenni ediyorum ki bu vesileyle Yüce Allah onların kabirlerini aydınlık, cennet bahçelerinden birer bahçe eyler!

Hadi Afrikalılar, gözleriniz aydın olsun! İslâm'ın merhamet eli, onu temsil eden yardımsever insanların ve yardım kuruluşlarının vasıtasıyla sizlere bir şekilde uzanacak. O merhamet elinin açacağı pencerelerden dünyaya yeniden bakma ve sadece eşyaları değil aynı zamanda sizden gizlenen gerçekleri görme fırsatı elde edeceksiniz, Allah'ın izniyle.

p>