Adaletin Batsın Lahey!

8 Mart 2007 Perşembe, Vakit gazetesi

Batı'ya hükmeden emperyalist anlayış pek çok kavramı kirlettiği gibi adalet kavramını da Lahey Adalet Divanı adlı kurum vasıtasıyla kirletti. Bu kurumun son olarak Srebrenitza katliamı hakkında verdiği karar Batı'ya hükmeden zihniyetin "insan hakları", "adalet" gibi kavramlarının Müslümanları kapsamadığını bir kez daha ortaya koydu. Bundan önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nezdinde başörtüsü zulmüne karşı açılan davalarda verilen kararlar da bu anlayışın bir yansımasıydı.

Lahey Adalet Divanı ile aynı paraleldeki Lahey Uluslar arası Ceza Mahkemesi, Darfur meselesinden dolayı bazı Sudanlılar aleyhine dava açmış durumda. Mahkeme yetkilileri bu kişilerin yargılanması için kendilerine teslim edilmesini istiyorlar. Lahey Uluslar arası Ceza Mahkemesi savaş suçlarının yargılanması için kurulmuş. Bu mahkeme işgalci Siyonist devletin gerçekleştirdiği vahşi katliamlarla veya Amerikan emperyalizminin Irak'ta, Afganistan'da, Somali'de ve daha başka yerlerde gerçekleştirdiği katliamlarla ilgili savaş suçlarını da yakın takibe almış olsaydı Darfur meselesinin üzerine gitmesini gerçekçi ve samimi bulmamız mümkün olabilirdi. Ama mevcut şartlarda meseleyle ilgili olarak açılan davanın tamamen siyasî nitelikli ve ABD emperyalizminin Sudan üzerindeki baskı politikalarının önünü açma, bu ülkenin yönetimini köşeye sıkıştırma amacına yönelik olduğu çok barizdir.

Lahey Uluslar arası Ceza Mahkemesi savcısı Luis Moreno Ocampo, Sudan'ın eski İçişleri bakanı Ahmed Harun ile Darfur bölgesinde zenci kökenli Müslümanlara yönelik saldırılar ve tasfiye faaliyetleri yürütmekle suçlanan Cancevid gerillalarının komutanlarından olduğu iddia edilen Ali Kuşib aleyhine açılan davayı takip ediyor. Şimdi bu kişilerin Lahey'de mahkeme önüne çıkarılmaları için Sudan yönetimine baskı yapılıyor.

Böyle bir davanın açılması da BM Güvenlik Konseyi'nin kararlarına ve taleplerine dayanıyor. Güvenlik Konseyi, 18 Eylül 2004'te 1564 nolu karar çıkararak BM Genel Sekreterinden Darfur meselesini sorgulamak için bir Araştırma Komisyonu oluşturmasını istedi. Oluşturulan komisyon 25 Ocak 2005'te Genel Sekretere bir rapor sunarak sivil halkın korunması ve suçluların cezalandırılması için harekete geçilmesini tavsiye etti. İşte bu tavsiye doğrultusunda Güvenlik Konseyi, 31 Mart 2005'te meseleyi Lahey Uluslar arası Ceza Mahkemesi'ne taşıyan 1593 nolu karar çıkarttı. 6 Haziran 2005'te de adı geçen savcı tarafından dava resmen açıldı.

Savcı Ocampo açtığı davayla ilgili açıklamasında Ahmed Harun ile Ali Kuşib'in Darfur bölgesinde savaş suçu işlediklerine dair elinde kuvvetli deliller ve belgeler olduğunu ancak bunları sadece mahkemeye ibraz edebileceğini söyledi.

Sudan Adalet bakanı Muhammed Ali el-Merdi ise Savcı Ocampo'ya şiddetle tepki göstererek Sudan yönetiminin vatandaşlarının ülke dışında yargılanmasına izin vermeyeceğini dile getirdi. Bakan el-Merdi, Savcı Ocampo'ya da elindeki belgeyi kaynatıp suyunu içmesini önerdi.

Sudan cumhurbaşkanı Ömer Hasan Ahmed el-Beşir de vatandaşlarının ülke dışında yargılanmasına izin vermeyeceğini dile getirdi.

Bununla birlikte Cancevid gerillalarının işlediği suçlardan sorumlu olmakla itham edilen Ali Kuşib'in Sudan'da yargılanacağı bildirildi.

Sudan'daki muhalif siyasî önderlerden Hasan Abdullah Turabi'nin liderliğindeki Halk Kongresi Partisi dış baskıların etkisiz hale getirilmesi için bir geçici hükümet kurulması teklifinde bulundu. Ancak bu bir şeyi değiştirmeyecektir. Çünkü amaç Sudan'ı Amerikan emperyalizminin yörüngesine oturtmaktır.

Bu arada el-Cezire'nin Sudan asıllı muhabiri Samî el-Hacc'ın Guantanamo vahşet kampında maruz kaldığı uygulamaya karşı yürüttüğü açlık grevi iki ayı tamamlamak üzere. Emperyalizmin sözde "adalet" kurumlarının göremediği Sami el-Hacc'dan ve Guantanamo vahşetinden de müteakip yazımızda söz edeceğiz inşallah.

Not: İşgalci saldırgan devlet tarafından hâlen zindanda tutulan Filistinli milletvekilleri ve bakanlara destek için Türkiye'deki bazı sivil toplum kuruluşları tarafından güzel bir kampanya başlatıldı. Bu kampanyayı başlatan ve yürüten kuruluşların yetkililerine şükranlarımızı arz ediyor, okuyucularımıza da www.tutsakvekiller.com adresine girerek bu kampanyaya desteklerini ortaya koymalarını tavsiye ediyoruz.

İrtibatlı Yazılar

Sudan'a Emperyalist Kıskaç
Somali'ye Barış Gücü!
Somali'deki Çatışmalar
BM'nin Darfur Dayatması
Cancevid Gerillaları
Darfur'a Dünyanın Bakışı
Darfur'a Misyoner Kıskacı
Darfur'da Çözümsüzlüğün Sebebi ABD
Darfur'da da Aynı Oyun
Darfur'da Suçlu Kim?
Darfur Meselesi
Darfur Meselesi ve BM
Darfur Yine Gündemde
Gündemde