İslâm dünyasından haberler

Altı milyon Nijerli aç

21 Ağustos 2005 Pazar

Dünyanın sömürgeci politikalarla "zengin" olmuş ülkelerinde zevk ve eğlence için yüz milyonlarca dolar havalara savrulurken, geçmiş yüzyıllarda ağaçları kesilerek Avrupa'ya ve Amerika'ya nakledilen, bu yüzden topraklarının önemli bir kısmı çölleşen Afrika ülkeleri arasında yer alan Nijer'de altı milyon insan "gıda yetersizliği" sorunuyla karşı karşıya. Arabaların jet hızıyla pistlerde ilerleyişini, en riskli virajdan dönemeyerek takla atışlarını seyretmek için 600 YTL verenler, Formula 1 yarışları için sarf edilen paraların Nijer'deki altı milyon insanın hayatının kurtarılması için yeterli olabileceğini hiç düşündüler mi acaba?

Etyopya ve Somali halkından sonra bu yaz da, dünyanın en yoksul ülkeleri sıralamasında ikinci sırada yer alan Nijer'in halkı açlık felaketiyle karşı karşıya. Geçmiş yüzyıllardaki sömürgeci politikaların sebep olduğu çölleşmeden kaynaklanan kuraklığa ek olarak çekirge salgına maruz kalan ülkenin tarım arazilerinin ve otlaklarının önemli bir kısmı zarar gördü. Bu durum karşısında 6 milyon insan yani ülke nüfusunun yarısı gıda yetersizliği sorunuyla karşı karşıya kaldı.

Etraflarında ağlayarak dolaşan ve kendilerine birer dilim ekmek vermesi için yalvaran yavrularına istediklerini veremeyen annenin yüreği parçalanıyor. Hele ülkedeki yaygın gelenekler anneleri daha da perişan ediyor. Çünkü bu gelenekler yüzünden çoğu zaman evlerin erkekleri mevsimlik iş için köylerinin dışına çıkarken, gıda maddelerinin saklandığı kilerlerin kapılarını kilitleyip ailenin en büyüğüne veriyorlar. Onlardan birinin insafsız çıkması, yavrularının durumlarını gören anneleri daha da perişan ediyor. BM'e bağlı UNICEF bu gelenekler yüzünden gıda yardımlarının doğrudan, açlık felaketinden birinci derecede etkilenen çocukların bakımıyla ilgilenen annelere dağıtılmasını kararlaştırdı.

Nijer'deki İslâmî yardım kuruluşları açlık felaketinin vurduğu insanlara ulaşabilmek için aktif bir faaliyet başlattılar. Bunların başında da 1981'de kurulmuş olan Afrika Müslümanları Merkezi geliyor. Merkezin temsilcisi Abdulhak Zerval, herhangi bir din ayrımı yapmaksızın, Müslüman, hıristiyan veya başka dinden olsun, açlık felaketinden etkilenen bütün herkese gıda yardımlarını ulaştırmak için yoğun bir çaba içinde olduklarını söylüyor.

Nijer Hakkında

Resmi adı: Nijer Cumhuriyeti

Coğrafi konumu: Batı Afrika ülkelerinden olan Nijer, kuzeyden Cezayir ve Libya, doğudan Çad, güneyden Nijerya ve Benin, batıdan Burkina Faso ve Mali ile çevrilidir.

Yüzölçümü: 1 milyon 267 bin km2.

Nüfusu: 12 milyon (2005 tahmini)

Din: Devletin resmi dini yoktur. Ancak halkın % 90'dan fazlası Müslümandır. Müslümanlar Sünni ve Malikidir. % 0.4 oranında hıristiyan var. Kalan nüfus yerel dinlere mensuptur.

Etnik yapısı: Hausalar (% 52), Songaylar (% 18), Fulaniler (% 10), Tuaregler (% 9), Kanuriler (% 4,3), Çad Arapları (% 2.4), Tebular, Kanembular ve Budumalar (her biri % 1'den az).

Başkenti: Niamey

İslâmî hareket: Nijer Müslümanları dindarlıklarıyla bilinmektedirler. Ancak sömürge döneminde uygulanan cahilleştirme politikası yüzünden dini bilgilerden yoksun bırakılmışlardır. Halkın yeniden İslâmî yönden bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi için muhtelif İslâmî kuruluşlar kurulmuştur. Resmen tanınmış İslâmî kurumların başında İslâm Cemiyeti gelir. Ülkede İKÖ'nün katkılarıyla kurulmuş olan bir İslâm Üniversitesi bulunuyor. Bu üniversitede muhtelif Afrika ülkelerinden gelen öğrenciler öğrenim görüyorlar. Ülkede bazı tasavvufi cemaatler de faaliyet yürütmektedir. Bunların içinde en etkili olan ise Ticani ve Kadiri tarikatlarıdır.

atlarıdır.