İran'da Yerel Seçimlerde Hatemi'nin Zaferi

İran'da son yirmi yıldır ilk kez gerçekleştirilen yerel seçimlerde cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'nin taraftarları önemli başarılar gerçekleştirdiler.

Muhammed Hatemi daha önce cumhurbaşkanlığına aday olduğu sırada halka belediyeler için seçim yaptırmayı vaad etmişti. Seçimleri gerçekleştirmekle bu vaadini yerine getirmiş oldu.

Hatemi yanlıları başkent Tahran'da büyük bir zafer gerçekleştirdiler. Bu şehirde belediye meclisindeki 15 üyelikten 12'sini Hatemi yanlıları kazandı. Daha önce Şura Meclisi'ndeki muhafazakar kanadın oylarıyla İçişleri bakanlığı görevinden alınmış olan Abdullah Nuri de belediye başkanlığını kazandı.

İran'daki yerel seçimler üzerinde yorum yapan bazı siyasi tahlilciler, seçim sonuçlarının bu ülkedeki muhafazakar kesimin prensiplerini ve mesajlarını yeniden gözden geçirmesinin gereğine işaret ettiğini ileri sürdüler.

İran'da önümüzdeki yıl da Şura Meclisi yani parlamento üyelikleri için seçim yapılacak. Hatemi'nin yerel seçimlerdeki başarısının parlamento seçimlerine de yansıyacağı tahmin ediliyor.