Amerika'daki Terör ve Amerikan Terörü Hakkında Bazı Bilgiler

ABD en gelişmiş şiddet metodlarının uygulamaya konduğu bir ülkedir. İstatistiklere göre Amerika'da her iki dakikada bir adam öldürülmektedir. Amerikalıların yılda 650.000 vak'ada silah kullandıkları tahmin ediliyor. Bu ise her hafta 12.500 hayatın tehdid edilmesi anlamına geliyor. 1989 Mayıs'ının ilk haftasında Amerika'da tam 464 kişi silahla öldürüldü. Time dergisinin haberine göre bunların en genci 2 yaşındaydı, en yaşlısı ise 87 yaşında. Amerika'nın son yıllarda işlenen cinayetlerde yılda ortalama 30.000 kurban verdiği tesbit edildi. Amerika'da cinayetler yılda ortalama % 2.9 oranında bir artış kaydetmektedir.

2 Şubat 1992 tarihli New York Times gazetesinde yayınlanan bir makalede bugün Amerika'nın büyük şehirlerinde doğup da orada yaşamaya devam eden birinin, bir saldırı sonucu ölme ihtimalinin II. Dünya Savaşı'nda bir Amerikan askerinin çarpışma sonucu ölme ihtimalinden fazla olduğuna işaret ediliyordu. 8 Nisan 1991 tarihli Newsveek'te yer alan bir habere göre Amerika'da 200 milyon ateşli silah bulunuyor. Bunun 60-70 milyon kadarı tabanca. Bu ülkede yılda ortalama 2 milyon kişi nezarete alınıyor. Ancak çoğu suçların failleri yakalanamıyor. Amerika'daki resmi kaynaklarda yeralan raporlara göre polis her beş suçtan birini çözebiliyor. Şüpheli bir kişinin yakalanmasından sonra olayın çözüme kavuşturulması kalabalık şehirlerde bir yıl sürüyor. Suç miktarının oldukça fazla olması polisi bazı olayları ihmal etmeye zorluyor. Mesela büyük şehirlerde polis genellikle kanlı olaylarla meşgul olmak zorunda olduğundan küçük ev hırsızlıkları, kadınlara tecavüz, kadınların çantalarını çalma, arabalardan radyo-teyp vs. çalma gibi hırsızlık olaylarını ihmal ediyor.

Amerika'da teröristler daha doğrusu "terör zevki"ne kapılmış olanlar, bazen çok basit sebeplerle insanları öldürmekte, kaçırmakta ve dövmektedirler. Amerikalı yetkililerin yaptığı açıklamalara göre çoğunlukla gençler ve özellikle zenci gençler öldürülüyor. The Washington Poste gazetesinin bir haberine göre ABD'nin George Town şehrinde öldürülenlerin % 80'i tüm bölgelerde öldürülenlerin ise % 93'ü zenci. Bu da Amerikan toplumunda ırkçılığın hala yaşadığının göstergesi. Bu konuda ayrıca çalışmamızın "köle ticareti ve ırkçılık" ile ilgili kısmının incelenmesini tavsiye ederiz.

Amerika'da zenci düşmanlığının ve ırkçılığın devam etmesi tabiatıyla zenci gençleri de teröre ve şiddet eylemlerine yöneltmektedir. Her şeyden önce geçmişte zenci neslin eğitim hizmetlerinden mahrum bırakılması ve zencilerin toplum içinde sürekli aşağı mesleklere mahkum edilmeleri onların içinde kendini "terör zevkine" kaptıranların oranının daha çok olmasına sebep olmuş. Bugün Amerika'da yaşayan 20-29 yaş arası zencilerin % 23'ü ya cezaevinde, ya da "yararlı işler yapmak" şartıyla serbest.

Amerika'da işlenen cinayetlerin % 40'ı herhangibir amaç için olmaksızın sadece zevkine işlenmektedir. Özellikle gençler ve çocuklar televizyon dizilerinde izledikleri sahneleri taklid etmek isterlerken kendileri şiddetin kurbanı olmaktadırlar. İstatistiklere göre Amerika'da sadece 1987 yılı içerisinde 3392 çocuk ateşli silahlarla öldürüldü.

Amerika'da terör zevklerini çete halinde tatmin etmeye çalışanlar da var. Bazen silahlı bir çete otomobilin içinden insanları tarayıp kaçıyor. Amerika'nın terörde önde gelen şehirlerinden olan Los Angeles'te üyelerinin sayısı toplam 100 bini aşan 500 kadar çete bulunuyor. Bu tür terör çeteleri özellikle Latin Amerikalıların ve zencilerin çoğunlukta olduğu getto'larda daha yaygın durumdalar. Hatta Amerikalı bazı yetkililer gettolara bu tür terör çeteleri kuran gençlerin hakim olduğunu söylüyorlar. Bu yerlerde gençleri terör çetelerinin içine girmeye yönelten unsurların başında fakirlik, işsizlik ve ırkçılık geliyor. Gettolarda yaşayan aileler oldukça perişan durumdalar. Onların çocuklarının gittiği okullarda onları sefillikten kurtaracak bir eğitim ve öğretim imkanı verilmiyor. Bu yerlerdeki gençlerin eğitim seviyelerinin düşük olmasının da terör çetelerine ilgi duymalarında etkisi oluyor. Yine resmi açıklamalara göre sadece Los Angeles'te 1990 yılı içerisinde toplam 700 kişi bu tür terör çeteleri tarafından öldürüldü.

Terör daha çok gençler arasında yaygın. Buna paralel bir şekilde terör kurbanları da en çok gençler arasından oluyor. Amerikan Tıp Birliği'nin yayın organında yayınlanan bir araştırmaya göre bu ülkede cinayete kurban gidenlerin beşte birini 15-24 yaş arasındaki gençler oluşturuyor. Yine bir araştırmaya göre Amerikan cezaevlerindeki suçlu gençlerin sayısı 1 milyona yaklaşıyor. Üstelik gençler arasında suç oranında hızlı bir artış var. Bu artış hızıyla on yıl içinde cezaevindeki suçlu gençlerin sayısının ikiye katlanacağı tahmin ediliyor.

Amerika'da cinayetlerin ve şiddet eylemlerinin hızlı bir artış göstermesinde televizyon yayınlarının da önemli etkisi var. Mesela akşam saatlerinde yayına konan Prime Time'de gösterilen America's Most Wanted adlı dizide bir saatte 53 şiddet sahnesi gösterilmekte. NBC yayını olan Hardball saat başına 47 şiddet sahnesi gösterirken, CBS yayını Tour of Duty saat başına 45 şiddet sahnesine yer veriyor. ABC televizyon şirketinin yayına koyduğu Time Young Riders adlı dizide ise saat başına 40 şiddet sahnesi seyredilebiliyor. Bütün bu sahneler ülkeyi her geçen gün daha çok saran cinayet ve şiddet ateşini körüklemekte.

Cinayet ve zorbalık telkin eden televizyon dizileri gençlerin özellikle futbol karşılaşmalarındaki tutumlarına yön veriyor. Amerikan gençleri ekran karşısında öğrendiklerini futbol karşılaşmaları esnasında birbirlerine karşı uyguluyorlar. Amerikan futbolu şiddetin göklere çıkarılmasıdır. Futbol karşılaşmaları bir bakıma Amerikan gençlerinin "şiddet sporu" tutkularını fiilen icra etmeleri açısından bir fırsat olmaktadır.

Amerikan gençlerini teröre ve suç işlemeye yönelten sebeplerden birisi de uyuşturucu. Özellikle gençler arasında uyuşturucu kullanımının iyice yaygınlaştığı Amerikan toplumunda öldürme olaylarının yaklaşık üçte biri uyuşturucu kullanımından kaynaklanıyor.

Amerikan genci bazen kendisiyle tartışmaya girdiği bir arkadaşını ikna edemeyince öldürebiliyor. Cinayetlerin önemli bir kısmının sebebinin böyle ufak tefek tartışmalar olduğu Amerikan yetkilileri tarafından ifade ediliyor. New York dergisi, sokak teröristlerinin cinayet işleme sebeplerini araştırmak üzere muhabirlerini New York'un tanınmış semtlerinden Harlem'e gönderiyor. Bu muhabirler Harlem'in sokaklarında buldukları gençlerle konuşarak cinayet sebeplerini soruyorlar. Gençlerden birisi şöyle diyor: "Bir süre önce iki genç arasında ufak bir tartışma çıkmıştı. Hemen birisi tabancasını çıkarıp ötekini yere serdi". Bir başkası da şöyle diyor: "Dün yine bu caddede, birinin arkadaşını kız arkadaşıyla konuştuğundan dolayı öldürdüğünü gördüm. Genç önce arkadaşına: "Sen benim kız arkadaşımdan ne istiyorsun?" diye sordu ve arkadaşı daha cevap veremeden kanlar içinde yere serildi".