ABD'nin Gizlediği Gerçek

24 Nisan 2004 Cumartesi, Vakit gazetesi

Biz, Amerika'nın Irak'taki gerçek askeri kayıplarını gizlediğini, daha önce hem yazılarımızda hem de konuşmalarımızda gündeme getirdik. Bu, İsrail işgal devletinin de izlediği bir stratejidir ve Filistinlilerin eylemlerinde hedef alınan askeri noktalardaki kayıplarını çoğunlukla gizlemektedir. Bunun iki önemli sebebi var: Birincisi ve en önemlisi askerler ve kendi toplumu üzerindeki olumsuz tesirini asgariye indirmek, buna karşılık karşı tarafın moral bulmasını, güç ve cesaret kazanmasını engellemek. İkincisi: Savaşta askeri noktaların hedef alınması ve savaşın içindeki güçlere zarar verdirilmesi toplumlarca normal karşılandığından sivil kayıpların öne çıkması için askeri kayıpların gölgede kalmasını sağlamak. (Sadece İsrail açısından)

Son günlerde Internet'te yayınlanan bazı fotoğraflar ABD yönetimini bayağı sarstı. Çünkü fotoğraflar öldürülen askerlerin iddia edildiği gibi birer - ikişer değil onlarla olduğunu gösteriyor. Çünkü fotoğraflarda, dizilmiş halde onlarla tabut için düzenlenen törenler, yine onlarla tabutun araçlara bindirilişi görülüyor. Ayrıca bu fotoğraflarda görünen manzaraların hepsinin aynı olaya ait olmadığı anlaşılıyor. Çünkü onlarla tabutun dizildiğinin görüldüğü bir fotoğraftaki tören pozisyonu ile bir diğer fotoğraftaki pozisyon farklı. Mekân ise aynı.

Şimdi düşünelim: ABD'nin iddia ettiği gibi günlük bir iki asker ölüyor da bunlar morgda bekletilip aylık veya 15 günlük toplu törenler mi düzenleniyor? Bu pek akla yatkın değil. Pozisyonların farklılığı törenlerin de farklı olduğunu gösterir. Aynı mekânda aynı tabutların konumlarını değiştirerek iki farklı tören düzenleyecek değiller.

Irak direnişi karşısında işgalciler önemli kayıplar vermişlerdir. Bu gerçek kamuoyundan saklansa da orada yaşananlara şahit olan askerler olanları gözleriyle görüyorlar. Hadiseyi bir de bu açıdan tahlil edelim. ABD'nin resmi açıklamalarında verilen rakamlar bile Irak direnişi karşısında işgalcilerinin 1300-1500 civarında asker kaybettiğini ortaya koyuyor. Bu ise her yüz askerden birinin ölmesi anlamına gelir. Ama gerçek rakamların bunun iki katından daha az olmadığını tahmin ediyoruz. Bu durumda ise ortalama her elli askerden birinin öldüğü sonucu çıkar. Bu ise sağ kalanlarda müthiş bir ölüm fobisine, can korkusuna, dolayısıyla savaş gücü kaybına sebep olacaktır. Buna yaralanan askerlerin oranlarını da eklediğinizde söz konusu fobinin tesirini daha iyi tahmin edersiniz.

Bu gerçek dünya kamuoyunun dikkatlerinden uzak tutulsa da ABD yönetimini endişelendirmektedir. Bu yüzden ABD, Irak direnişini yıpratmak amacıyla son dönemde, toplu imha teknolojisini kullanarak katliamlara ağırlık vermeye başladı. Aynen Siyonistlerin Filistin'de yaptıkları gibi. Ama bu vahşet Siyonist işgalcileri de Irak'taki saldırganları da düzlüğe çıkaramayacaktır.