Seçim Sonrasında İran

25 Şubat 2004 Çarşamba, Vakit gazetesi

Yazıya başlamadan önce bir düzeltme yapmamız gerekiyor. Vakit'te geçtiğimiz Pazar günü yayınlanan "Seçim Rüzgârı" başlıklı yazımızda İran'daki seçimlerde gerçekleşen katılım oranıyla ilgili bir bilgi hatası olmuştu. Biz daha sonra bu bilgi hatasını düzelterek yazının yeni şeklini göndermiştik; ancak sayfayı düzenleyen arkadaşlarımızın dikkatinden kaçtığından düzeltilmemiş şekli yayınlanmış. Yazının Internet'te habervakti.com portalında ve bizim kendi Web sitemizde yayınlanan şekli düzeltilmiş şekliydi. Bu yanlışlıktan ve düzeltmede meydana gelen karışıklıktan dolayı okuyucularımızdan özür diliyoruz.

Açıklamalara göre seçimlere katılım yaklaşık % 51 oranında gerçekleşti. 289 sandalye için yapılan yarışta muhafazakârlar ve bağımsızlar 204, reformcular 39 sandalye aldı. Bazı bölgelerde ise sonuçların belirlenmesi ikinci tura kaldı. Bağımsızların da genellikle muhafazakâr kesime destek vermesi bekleniyor.

Seçime katılım oranının düşük olması tabii muhafazakâr kesimin parlamentodaki sandalye sayısının artmasına sebep oldu. Bu yüzden reformcu kesim sonuçtan duyduğu rahatsızlığı değişik vesilelerle ortaya koyuyor. Bununla birlikte muhafazakâr kesimin yeni yüzlerle ve biraz daha mutedil bir grupla parlamentoya girdiği söyleniyor. Dolayısıyla bu seçim sonrasında ortaya çıkan manzarayla yeni bir dönemin başlayacağı iddia ediliyor. Bununla birlikte bu kesimin parlamentoda büyük bir ağırlık elde etmesinin tüm ülke genelinde hakimiyeti daha güçlü bir şekilde ele almalarına yol açacağını ve yönetimde bir düşünce tekelinin oluşabileceğini iddia edenler de var. Çünkü zaten hâlen sistemin kilit noktalarına oturmuş bulunuyorlar. Seçim öncesinde yaşanan siyasi krizin sebebi de bu kesimden olanların sistemin kilit noktalarını elde tutmalarıydı. Bu noktalardan biri de Şura Meclisi'ne yani parlamentoya girmek için aday olanların yeterlilikleri hakkında karar verme yetkisine sahip olan Anayasayı Koruyucular Meclisi. Ayrıca yargı mekanizmasında, orduda ve medya organlarında ağırlıklarını koruyorlar.

Bununla birlikte muhafazakâr kesim reformcuların bugün gündeme getirdikleri ve İran halkının desteğini kazanmada değerlendirdikleri dosyaların bazılarını ilk önce Rafsancani'nin cumhurbaşkanlığı döneminde kendilerinin açtıklarını söylüyorlar. Bu açıklamalar ise meselenin bir değişim tartışmasından ziyade bir inisiyatif tartışması olduğu intibaı veriyor.

Not: Bu sıralarda Filistin meselesiyle ilgili olarak gündeme gelen en önemli konulardan biri Batı Yaka bölgesine inşa edilen duvardır. Bu konuda bkz. Irkçı Ayırım Duvarı; Irkçı Ayırım Duvarı