ABD Adaleti (?) ve Abdurrahman el-Amudi

4 Ekim 2003 Cumartesi, Vakit gazetesi

Hukuk güvencesi, hukukun üstünlüğü, adaletin yerini bulması, adalete güven… vs. türünden yaldızlı sözlere kulaklarımız iyice alıştı. Ama bugün ipi çıkmış bir dünyada bu sözlerin ifade ettiği manaları pratik hayatta pek göremiyoruz. Aksine yargının siyasi iradenin baskı araçlarından ve kıskaçlarından biri haline geldiğini görüyoruz. Özellikle ipi çıkmış dünyada, zinciri koparmış bir Bush'un ve ona yön verenlerin oluşturdukları tehdit mekanizması yargının gerçek fonksiyonundan tümüyle uzaklaştırılmasına yol açmıştır. Bunun bir sonucu olarak el-Cezire'nin aktif muhabiri ve gerek Afganistan'da gerekse Irak'ta işgalci saldırganların çirkin yüzlerini dünya kamuoyuna tanıtmayı başarabilen Teysir Alluni, ABD kuyruğu İspanya'nın yargı mekanizması tarafından düzmece iddialarla zindana atıldı. "İslamcı terör (!)le" irtibatlı olduğu ileri sürülen Alluni halen haksız şekilde zindanda tutulduğu, üstelik ona yapılan muamelenin arkasında "intikam" duygusunun ve medyaya göz dağı verme amacının yattığı bilindiği halde uluslararası basın kuruluşları ve insan hakları örgütleri söze gelir bir tepki göstermediler.

Yargıyı özellikle Müslümanlara karşı tehdit ve baskı aracı olarak kullanmakta bayağı ileri giden ABD şimdi de, Amerika'da yaşayan Müslümanların haklarıyla ilgilenen Amerikan İslam Birliği'nin başkanı Abdurrahman el-Amudi'yi tutuklattı. Gerekçe ise Libya'ya ambargo uygulandığı dönemde izinsiz bu ülkeyi ziyaret etmesi. Amerika'nın artık her şeye tuz biber olarak kullandığı "terör"le bağlantı kurulması da ihmal edilmeyerek, suçlamaya "terör örgütleriyle ilişki içine girdiği" iddiası da eklendi. Oysa gerçek sebep, Yemen asıllı bir ABD vatandaşı olan el-Amudi'nin Amerika'da yaşayan Müslümanların haklarını savunmada aktif faaliyet yürütmesi.

el-Amudi, 28 Eylül 2003'te Londra dönüşü, Dallas havaalanında Virginia federal mahkemesi savcısının emriyle tutuklandı. Mahkeme soruşturma dairesi başkan yardımcısı onun bir süredir yakın takibe alındığını söyledi. Geçen Mart ayında da Virginia'daki evine baskın düzenlenerek arama yapılmış, Ağustos ayında da bir yolculuk dönüşü havaalanında sorguya alınmış ve üzerinde bulunan 340 bin doların hesabı sorulmuştu. Bazı kişiler de onun HAMAS, Hizbullah gibi örgütlerle bağlantılarının olduğunu iddia etmişlerdi.

Amerika İslam Derneği müdürü Halid Ter'ani, el-Amudi'nin tutuklanmasının Amerika'daki Müslüman aktivistlere gözdağı verme amacı taşıdığını ve hakkındaki iddiaların tutarsız olduğunu vurguladı. Ter'ani Amerika'da bu sıralarda son 50 yılda benzeri görülmemiş bir tutuklama kampanyasının yürütüldüğüne dikkat çekti. el-Amudi de avukatı Eşref Nevbani vasıtasıyla yaptığı açıklamada tutuklanmasının tamamen siyasi sebeplere dayandığını, hukuki hiçbir yönünün olmadığını ifade etti.