Tunus'ta hükümet kurma aşaması

11 Ocak 2020 Cumartesi, Yeni Akit

Biz bu yazıyı yazdığımız sırada Tunus'ta, cumhurbaşkanı Kays Said'in hükümeti kurmakla görevlendirmiş olduğu Habib El-Cemli'nin açıklamış olduğu bakanlar kurulu listesinin parlamentodan güven oyu talep etmesiyle ilgili görüşmeler devam ediyordu. Henüz oylama yapılmamıştı. Ancak siz yazıyı okurken oylama yapılmış ve sonuç ortaya çıkmış olacak. Dolayısıyla bizim değerlendirmemiz oylama öncesi son durumla ilgili bir genel değerlendirme şeklinde olacak. Bununla birlikte kuvvetli ihtimali nazarı dikkate alarak bundan sonraki süreçle ilgili de kısaca bilgi vermeye çalışacağız.

Nahda Partisi'nin tavsiyesi üzerine Cumhurbaşkanı Kays Said tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen Habib El-Cemli önce bir koalisyon hükümeti kurmak için bazı partilerle anlaşmıştı. Ancak daha sonra bu partilerin koalisyona girmekten vazgeçtiklerini açıklamaları üzerine belli bir siyasi kesimi temsil eden, siyasi mensubiyeti esas alan hükümet formülü oluşturmak yerine farklı kesimlerden destek alabilecek bağımsız kişilerin ağırlıkta olduğu bir teknokratlar hükümeti kurmaya karar vermişti. Sonunda 28 bakan ve 14 bakan vekili (devlet katibi) içeren bir hükümet oluşturdu ve hazırladığı listeyi cumhurbaşkanına sundu. Sonra bu liste kamuoyuna da açıklandı ve 10 Ocak Cuma günü güven oylaması yapılması kararlaştırıldı.

Ancak ülkedeki siyasi partilerin sergilediği tavır kurulan hükümetin beklenen "geniş tabanlı" desteği elde edemediğini ortaya koydu.

Nahda Partisi kurulan hükümetteki bazı isimlerle ilgili çekince koymasına rağmen yaptığı Şura Meclisi toplantısından sonra Habib El-Cemli'nin hükümetine destek verme kararı aldı. Bu hareketin lideri ve Tunus Meclis Başkanı Raşid El-Gannuşi de, ülkede bir hükümet krizi yaşanmaması ve siyasi boşluk oluşmaması için siyasi partileri El-Cemli'nin kurduğu hükümete destek vermeye çağırdı. Bu arada kendisinin de hükümetin güvenoyu alması beklentisi içinde olduğunu dile getirdi.

Ayrıca Onur İttifakı Grupları da El-Cemli hükümetine destek yönünde karar verdi.

Ancak Nahda Partisi'nin parlamentoda 54, Onur İttifakı'nın ise 21 sandalyesi bulunuyor. Dolayısıyla ikisinin milletvekili sayısı toplamda 75'i buluyor. Hükümetin güven oyu alabilmesi için ise en az 109 milletvekilinden onay alması gerekiyor.

Buna karşılık parlamentoda 41 sandalyesi olan Demokratik Gruplar, 38 sandalyesi olan Tunus'un Kalbi Partisi, 17 sandalyesi olan Özgür Anayasa Partisi, 15 sandalyesi olan Ulusal Islah Partisi, 14 sandalyesi olan Yaşasın Tunus Partisi ve 9 sandalyesi olan Gelecek Partisi kurulan hükümete güven oyu vermeme kararı aldı. Bu partilere mensup milletvekillerinin tümünün partilerinin kararlarına uymaları ve olumsuz oy vermeleri durumunda Habib El-Cemli hükümetinin parlamentodan güvenoyu alması mümkün görünmüyor.

Hükümeti desteklememe kararı veren partilerin bazıları bu konudaki gerekçelerini açıkladılar. Bazılarına göre kurulan hükümetteki bakanlar önceden söylendiği gibi bağımsız kişiliklerden oluşmuyordu. Bu arada bakanlar listesinde daha önce isimleri birtakım yolsuzluk olaylarıyla birlikte gündeme gelmiş kişiler yer aldığını söyleyenler de oldu. Bazıları oluşturulan bakanlar kurulu listesinin kendilerinin beklentilerine cevap vermediğini dile getirdiler.

Kurulan hükümetin meclisten güvenoyu alamaması durumunda Anayasaya göre cumhurbaşkanının en fazla on gün içinde siyasi partilerle görüşmeler yapması ve hükümet kurma konusunda en başarılı olabileceğine inanılan kişiyi yeni hükümeti kurmakla görevlendirmesi gerekiyor.

Eğer yeni bir görevlendirme yapılırsa ülkede geniş tabanlı bir koalisyon oluşturma konusunda performans ortaya koyabilecek bir siyasetçinin görevlendirilmesi ve onun da bunu başarabilmesi gerekir. Aksi takdirde Tunus'ta da bir hükümet krizi ortaya çıkabilir.