Kaşıkçı cinayetini örtme oyunu

26 Aralık 2019 Perşembe, Yeni Akit

Suudi Arabistan başsavcılığı, 2 Ekim 2018 tarihinde gerçekleştirilen Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili davada beş kişi hakkında idam cezası verildiğini, üç kişiye de toplamda 24 yıl hapis cezası verildiğini açıkladı.

Başsavcılık sözcüsü Şa'lan Eş-Şa'lan 23 Aralık'ta düzenlediği basın toplantısında veliaht prens Muhammed bin Selman'ın eski başdanışmanı Suud El-Kahtani, Suudi Arabistan'ın eski İstanbul Başkonsolosu ve katillerin ev sahibi Muhammed El-Uteybi ve İstihbarat Genel Müdürü'nün eski yardımcısı Tümgeneral Ahmed Asiri'nin ise suçlu görülmediklerini dolayısıyla beraat etmelerine ve serbest bırakılmalarına karar verildiğini açıkladı.

Tabii olayla ilgili değişik açıklamalar yapıldı ve Suudi Arabistan'ın cinayetin birinci derecede sorumlulularını beraat ettirdiği dile getirildi.

Fakat ben burada şunu kesin bir dille ifade ediyor ve iddialı konuşuyorum ki bu davada Suud mahkemesi tarafından kimseye en ufak bir ceza verilmemiştir. Beş kişiye idam üç kişiye de toplamda 24 yıl hapis cezası verildiği iddiası tamamen yalan ve dünya kamuoyunu kandırma amaçlıdır. Eğer birisi bu iddianın doğruluğuna inanıyorsa kesinlikle Suudi Arabistan'ı tanımıyor demektir.

Her şeyden önce şuna dikkat çekmek istiyorum. Beş kişiye idam üç kişiye de hapis cezası verildiği söyleniyor ama bir tek isim açıklanmadı. Kimlere idam ve kimlere hapis cezası verildiği konusunda neden detaylı bilgi verilmiyor? Çünkü kimseye ceza verilmedi.

Sadece cinayetle doğrudan ilişkisi olan kişilere zikredilen cezalar verildiği söyleniyor. "Onların da kimler olduğu zaten biliniyor, dolayısıyla isim vermeye gerek yok; herkes kimin cezalandırıldığını tahmin edebilir" denebilir. Ama gerçekte hiç kimse hakkında infaz yapılmayacağı için isim açıklanmadı.

Yarın bir gün Suudi Arabistan, "Kaşıkçı cinayetiyle ilişkileri olan ve haklarında idam cezaları verilen beş kişi idam edildi" diye bir haber ve bu haberin videolarını yayınlarsa da kesinlikle inanmamanız gerektiğini şimdiden hatırlatmakta yarar görüyorum. Beş tane rejim karşıtını idam eder ve kendilerinin videodan tanınmalarına imkan verecek netlikte göstermez, sonra da 'Kaşıkçı cinayeti suçluları idam edildi' diye insanları yine kandırmaya kalkışabilir.

Öte yandan cinayetin birinci derecede sorumlusu ve planlayıcısı olduğu çok açık ve net olan veliaht prensin resmiyette 'eski' başdanışmanı Suud El-Kahtani, İstihbarat Genel Müdürü'nün eski yardımcısı Tümgeneral Ahmed El-Asiri ve cinayetin işlenmesi için şartları oluşturan eski İstanbul Başkonsolosu Muhammed El-Uteybi aklandı. Bunların cinayetle hiçbir ilgileri yokmuş. Pak ve suçsuzlarmış, onların cinayetle irtibatlandırılmaları aslında iftiraymış, dolayısıyla mahkeme onları beraat ettirdi ve serbest bırakılmalarına karar verdi.

Bu kişiler görevlerinden alınmışlardı. Suud El-Kahtani kaçak durumda gösteriliyordu. Gerçekte bu adamın eski müsteşar olduğunu sanmıyorum. Resmi olarak bu vasfı kaldırılmıştır ama benim tahminime göre bu adam hâlâ veliaht prensin müsteşarlığını yapmaktadır ve hâlâ onun akıl hocasıdır. Mahkeme bu sayılan kişilerin serbest bırakılmalarına karar verdi. Bunlar hapiste mi tutuluyorlardı ki serbet bırakılıyorlar? Bu da tamamen kandırmaca ve numara.

Şunu açık bir dille ifade etmeliyiz ki Suudi Arabistan bir hukuk devleti değildir. Yargıyı iktidardaki Suud saltanatının zulüm uygulamalarına meşruiyet kazandırmak için kullanıyor.

Öte yandan Cemal Kaşıkçı cinayetini rejim bizzat kendisi planlamış ve gerçekleştirmiştir. Bu cinayetin baş sorumlusu da şu an veliaht prens konumunda olsa da gerçekte tam anlamıyla kralın yetkilerine sahip olan Muhammed bin Selman'dır.

Suud rejiminin kendi kendini mahkum etmesini beklemek boşunadır. Kaşıkçı cinayetiyle ilgili gerçeklerin açığa çıkması ve suçluların mahkum edilmesi için Suud rejimini yargılayabilecek ve hukuk ilkelerine bağlı kalacak bir uluslararası heyet oluşturulması gerekir. Bu da şimdilik muhtemel görünmüyor.