Sisi yönetiminin yeni Sina operasyonu

10 Şubat 2018 Cumartesi, Yeni Akit

Sina bölgesi Mısır’ın uzun süreden beri sorunlu bir bölgesidir. 1967 Haziran Savaşı’nda Mısır ordusu ciddi bir direniş göstermeden Gazze’nin yanı sıra Sina bölgesini de siyonist işgal rejimine teslim etmişti. Daha sonra 1979 Camp David Anlaşması’yla, turistik Şarmuşşeyh dışındaki Sina bölgesini geri aldı. (Şarmuşşeyh’i yıllar sonra başka bir anlaşmayla aldı.) Ancak bu bölgeyi sürekli ihmal ettiğinden Sina halkı Mısır yönetiminin kendilerine yönelik politikasından hep şikâyetçi oldu.

Sina’nın sorunlu bir bölge olması şiddeti bir araç olarak kullanmak isteyenlerin de işlerini kolaylaştırmıştır. Şimdiye kadar bu bölgede çeşitli silahlı gruplar ortaya çıktı. Ancak son dönemde bu grupların IŞİD’e bağlandıkları ve bu örgütün Sina yapılanması olarak silahlı faaliyetler yürüttükleri düşünülüyor. Bölgedeki silahlı gruplar adına açıklama yapanların üslupları da bunu teyit ediyor.

IŞİD’in Irak’tan çıkarılmasının ve Suriye’deki etki gücünün zayıflatılmasının ardından bu örgüt adına, 24 Kasım 2017 tarihinde Sina’nın Akdeniz kıyısındaki Ariş şehrinin yakınında yer alan Bi’ru’l-Abd kasabasında bulunan Ravda Camisi’ne korkunç saldırı düzenlenmesi üzerine “IŞİD’in hareket merkezi Sina’ya mı kaydırılıyor?” soruları sorulmuştu. Çünkü IŞİD mensubu militanların Avrupa ülkelerine yayılmasının önlenmesi için yeni bir çatışma alanının oluşturulmasına ihtiyaç vardı.

Sisi cuntasının komutasındaki Mısır ordusu dün yani 9 Şubat Cuma sabahı Sina bölgesine yönelik yeni bir operasyon başlattı. Ordu güçlerinin Sina’nın kuzey ve orta bölgesini, özellikle de Mısır Deltası’nı hedef alan geniş çaplı saldırılar düzenledikleri haber verildi. Ordunun öncelikle Mısır’ın sınır noktalarını sıkı bir denetim altına almak için stratejik noktaları hedef alacağı ifade edildi. Ordu adına yapılan açıklamada terör grupları tarafından kullanılan noktaların tahrip edileceği ve “toplumun terör tehdidine karşı korumaya alınacağı” iddia edildi.

Halka yapılan çağrıda da Mısırlılardan, teröre karşı sürdürülen bu yasal mücadeleye destek vermeleri istendi.

Daha önce Sina’ya siyonist işgal güçlerinin çok sayıda füze fırlattığı ve bunu Sisi yönetiminin bilgisi dâhilinde gerçekleştirdikleri, cuntanın bu saldırılara ses çıkarmadığı iddia edilmiş, ancak Sisi cuntası bu bilginin doğru olmadığı yönünde açıklama yapmıştı. Fakat bölgede görünüşte IŞİD yapılanmasına karşı işgal rejimiyle Mısır cuntası arasında bir askerî işbirliğinin olduğu biliniyor. New York Times gazetesi İsrail askeri uçaklarının ve helikopterlerinin Sisi yönetiminin muvafakatiyle Sina’da Mısır hava sahasına girdiklerini ve bu bölgede bazı hedeflere yönelik saldırılar düzenlediklerini dile getirdi. Gazetenin haberinde İsrail uçaklarının ve helikopterlerinin son iki yılda Sina içinde en az yüz hedefe saldırı düzenlediğine dikkat çekildi.

Şehadetinin Yıldönümünde Hasan El-Benna’yı Anarken

12 Şubat, Mısır’daki İslâmî hareketin önderlerinden ve Müslüman Kardeşler cemaatinin kurucusu İmam Hasan El-Benna’nın şehit edilmesinin yıl dönümü. Hasan El-Benna, Mısır’a hükmeden ve İngiliz işgalcilerin maşası durumundaki krallık yönetimi tarafından planlanan bir suikast neticesinde 12 Şubat 1949 tarihinde şehit edilmişti. Onun başlattığı hareket zamanla bütün dünyada etkisini gösterdi ve İslâm ümmetinin yeniden kendi özüne ve kimliğine dönmesi için onun fikirleri doğrultusunda muhtelif çalışmalar yapıldı. Kendisi mücadelesiyle bir dava önderi olduğu gibi hem hareketiyle hem de eserleriyle Müslüman gençliğin önünü açtı. Yüce Allah’ın şehadetini kabul etmesini, bizleri de bıraktığı ilmi ve fikri mirastan hakkıyla istifade etmeye muvaffak kılmasını diliyoruz.