Baas’ın ve Rusya’nın katliamları

8 Şubat 2018 Perşembe, Yeni Akit

Suriye’yle ilgili olarak muhalefetin boykot ettiği Soçi toplantısı ve siyasi çözüm konusunda yeni bir şey ortaya koyamayan Viyana toplantısı yapıldı. Ancak gerek Baas rejiminin ve gerekse ona destek amacıyla Suriye’de bulunan Rusya işgal güçlerinin sivil halka yönelik insanlık dışı saldırıları son günlerde iyice şiddetlendi. Bizim bu yazıyı yazdığımız saatlerden önceki kırk sekiz saat içinde Şam kırsalında yer alan Doğu Guta’ya yönelik hava saldırılarında öldürülen sivillerin sayısı 120’ye yaklaşmıştı. Bu bölgede öldürülenlerin bazılarının cesetleri yıkılan binaların enkazının altından çıkarıldı. Son saldırılarda Duma’da bir binanın içinde oturanların üzerine yıkıldığı ve sağ kalanların kurtarılabilmesi için yoğun bir şekilde kurtarma faaliyetlerinin sürdürüldüğü haber verildi.

Doğu Guta üzerindeki vahşi kuşatma ise devam ediyor.

Gerek rejim güçlerinin ve gerekse Rusya işgal güçlerinin İdlib bölgesine yönelik saldırıları da devam ediyor. 3 Şubat 2018 tarihinde İdlib bölgesinde bir Rus savaş uçağının düşürülmesinden sonra bölgeye yönelik saldırılar daha da şiddetlendirildi.

Bu bölgede saldırılar çevredeki kırsal bölgeleri de kapsıyor. Birçok köye hem Rusya ve hem de Suriye uçakları tarafından saldırılar düzenlendi. Saldırılarda hedef alınan köylerde yaşayan insanlardan birçok kişi hayatını kaybederken yüzlerce insan da evlerinin harap olması sebebiyle sokaklarda kaldı.

İdlib’in merkezinde ve kırsal bölgelerinde uçakların özellikle sosyal merkezleri, hastaneleri ve sivil insanların yaşadığı noktaları hedef aldığı dile getirildi. Bazı bölgelere de rastgele saldırılar düzenleniyor ve bu tür saldırılardan da tabii ki en çok siviller zarar görüyor.

Saldırılarda kimyasal bombaların ve özellikle klor gazının kullanıldığı, saldırılardan etkilenen bölgeler üzerinde yapılan araştırmalara göre hazırlanan bazı raporlarda dile getirildi. Suriye’deki İnsan Hakları İhlallerini Tetkik Komitesi, konuyla ilgili açıklamalarında Doğu Guta ve İdlib’e yönelik olarak gerçekleştirilen saldırılarda klor gazının kullanıldığını ortaya koyan raporlar hazırladıklarını ve delilleri ortaya koyduklarını dile getirdi.

Söz konusu komite tarafından yapılan açıklamada Doğu Guta’nın hem aç bırakma kuşatmasına maruz bırakılması hem de üzerine yoğun bir şekilde hava saldırılarının düzenlenmesi suretiyle büyük bir insanlık suçunun işlendiğine dikkat çekildi.

BM adına yapılan açıklamalarda ve bazı ülkeler tarafından yapılan çağrılarda Baas rejiminden ve Rusya işgal güçlerinden saldırıları durdurmaları istendi. Ancak herhangi bir yaptırım ve baskı söz konusu olmadığı sürece bu tür çağrıların fazla bir faydası olmuyor.

Saldırıların böyle yoğun bir şekilde sürdürülmesi tabii ki insani yardım kuruluşlarının Doğu Guta ve İdlib’de sıkışan insanlara yardım ulaştırmalarını da engelliyor. Bu yüzden BM tarafından en azından açlık tehlikesiyle karşı karşıya olan sivil kitlelere yardım ulaştırılabilmesi için saldırıların bir ay süreyle tamamen durdurulması istendi. Saldırganlar tarafından bu çağrıya henüz herhangi bir cevap verilmiş değil. BM’nin insani yardımla ilgilenen birimi tarafından yapılan açıklamada özellikle de Doğu Guta bölgesinde yardıma çok büyük derecede ihtiyaç olduğu vurgulandı.

Baas rejiminin ve onun başındaki diktatör Beşşar Esed’in geleceğini kurtarmak amacıyla bu şekilde yoğun saldırılar düzenleyen Rusya’nın Astana anlaşmalarının garantörlüğünü yapması veya Soçi’de güya ulusal uzlaşmayı sağlama iddiasıyla toplantı düzenlemesi de hiçbir anlam ifade etmiyor. Bütün bu saldırılar devam ederken Cenevre’de yeniden görüşme masasına dönülmesi girişimleri de bir ümit vermiyor.