Muhammed Mehdi Akif

30 Eylül 2017 Cumartesi, Yeni Akit

Müslüman Kardeşler cemaatinin eski genel mürşidi Muhammed Mehdi Akif 22 Eylül 2017 Cuma akşamı Sisi cuntasının zindanlarında 89 yaşında vefat etti. Yüce Allah'tan kendisine rahmet diliyoruz. Allah mekanını cennet eylesin.

Muhammed Mehdi Akif'le cemaatin genel mürşidi seçilmesinden on dört yıl önce Kahire'de, Müslüman Kardeşler'in genel merkezinde görüşmüştüm. O zaman üniversite öğrencilerine yönelik çalışmalardan sorumluydu. Benim orayı ziyaret ettiğim sırada Muhammed Mehdi Âkif'in çalışma odasında da Kahire'de tahsil gören bazı Türkiyeli öğrenciler vardı. Türkiye'den bir gazetecinin geldiğini öğrenince yanıma geldi ve "gelin sizi Türkiyeli öğrencilerle tanıştırayım" dedi. Gittim onun çalışma odasında bu öğrencilerle tanıştım. Bu tanışma benim için büyük hayırlara vesile oldu. Tanıştığım öğrenciler vasıtasıyla Türkiyeli öğrencilerin kaldığı evleri ziyaret ettim. Onlarla sohbet ettim. Bazılarıyla Kahire'nin turistik yerlerini ve bazı tarihi camilerini ziyaret ettim. Bu gezilerde o öğrencilerin bana büyük katkıları oldu.

Kendisiyle şahsen tanışma ve görüşme fırsatı bulduğum Muhammed Mehdi Akif çok mütevazi, cana yakın ve güler yüzlü bir insandı.

Muhammed Mehdi Akif Mısır'ın Dekahliye vilayetinin bir köyünde 1928 yılında dünyaya geldi.

Müslüman Kardeşler'e çok genç yaşta 1940'ta yani henüz 12 yaşındayken katıldı.

Cemaatin kurucusu İmam Hasan El-Benna'nın teşvikleriyle Spor Akademisi'ne girdi. 1950 yılında Spor Akademisi'nden mezun oldu ve beden eğitimi öğretmeni olarak görev yapmaya başladı. Bir yandan da Hukuk Fakültesi'ne girerek orada öğrenim gördü.

Üniversite öğrenciliği döneminde Filistin direnişine destek için buraya gönderilenler arasında yer almıştı ve döndükten sonra bir süre kraliyet yönetimi tarafından hapse atıldı.

Öğrenciler arasında gayet etkili biri olduğu için 1954 yılında öğrenci birimi başkanı oldu. Fakat o yıl diktatör Cemal Abdünnasır tarafından Müslüman Kardeşler cemaati kapatıldı ve öğrenci biriminin başkanlığını yapan Muhammed Mehdi Akif de tutuklandı. O zaman idama mahkûm edilenler arasında yer aldı. Ancak bazı Arap ülkelerinin ikna etmeleri sonucu Abdünnasır'ın idamları durdurması üzerine cezası yirmi yıl hapse çevrildi. 1974'e kadar yani tam yirmi yıl süreyle hapiste kaldı. Hapiste kaldığı dönemde çeşitli zulümlere ve insanlık dışı uygulamalara maruz kaldı. Bu uygulamalardan hapishane hatıralarında söz etmiştir. Hapisten çıktıktan sonra İnşaat Bakanlığı'nda gençlik dairesinin genel müdürü oldu. Bu sırada Müslüman Kardeşler içindeki çalışmasına da devam etti.

Daha sonra uluslararası gençlik teşkilatlarında çalışmak üzere Suudi Arabistan'a geçti ve bir süre burada kaldı.

1981'de Almanya'nın Münih şehrine giderek oradaki İslâm Merkezi'nin kuruluşunu gerçekleştirdi.

1987'de Müslüman Kardeşler'in en üst kademedeki lider kadrosunu oluşturan ve İrşad Bürosu (Mektebu'l-İrşad) olarak adlandırılan birimine girdi. Aynı yıl Müslüman Kardeşler'i temsilen Halk Meclisi'ne giren milletvekilleri arasında yer aldı.

1996'da Mısır diktasının Müslüman Kardeşler mensuplarını sıkıştırmak amacıyla ortaya çıkardığı Selsebil meselesiyle ilişkilendirilerek gözaltına alındı ve üç yıl hapis cezasına mahkûm edildi. Bu cezanın da tamamını çekmek zorunda bırakıldı.

2004 yılında Muhammed Me'mun El-Hudaybi'nin vefatından sonra Müslüman Kardeşler'in genel mürşidi seçildi. O zaman 76 yaşındaydı. 2010 yılında bu görevi bıraktı. Bu yüzden İhvan içinde sağlığında "eski genel mürşid" olarak anılan ilk kişi oldu. Çünkü ondan öncekilerin hepsi vefatlarına kadar bu görevde kalmışlardı.

Sisi cuntası tarafından yeniden hapse atıldı ve yaşının çok ilerlemiş, sağlık durumunun da kötü olmasına rağmen serbest bırakılmadı. Zindanda hayata veda etti.