Kenya'da seçimler mahkemelik

18 Ağustos 2017 Cuma, Yeni Akit

Kenya, Doğu Afrika'nın güney bölgesinde yer alan, Somali, Etyopya, Sudan, Uganda ve Tanzanya'yla sınırı olan, aynı zamanda Hint Okyanusu'na kıyısı bulunan bir ülke. Laikliğine son derece önem veren bu ülkenin zaman zaman Somali'deki gelişmelere de müdahalesi oluyor. Siyonist işgal rejimiyle de özellikle güvenlik ve istihbarat alanında işbirliği içinde olduğu biliniyor. Hatta Afrika ülkeleri içinde siyonist işgal rejimiyle ve ABD ile en sıkı münasebet içinde olan ülke olduğu tahmin ediliyor.

Bu ülkede 8 Ağustos 2017 Salı günü seçimler gerçekleştirildi. Seçimlerin amacı yeni cumhurbaşkanının yanı sıra milletvekillerinin, senatörlerin, valilerin ve ilçe temsilcilerinin belirlenmesi için oy kullanılmasıydı.

Cumhurbaşkanlığı için mevcut cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta'nın karşısında muhalefet partileri Raila Odinga'yı ortak aday gösterdiler. Cumhurbaşkanlığı için herhangi bir adayın yüzde elliden fazla oy alamaması durumunda Yüksek Mahkeme'nin kararıyla 14 Eylül'de ikinci tur seçimler gerçekleştirilecekti. Fakat Kenya Bağımsız Seçim ve Sınırlar Komisyonu (IEBC)'nun yaptığı açıklamaya göre mevcut cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta oyların yüzde %54.27'sini alarak yeniden bu göreve seçilmişti. Muhalefet partilerinin kurduğu ittifakın ortak adayı Raila Odinga ise sadece %44.74 oranında oy alabilmişti. Dolayısıyla ikinci tura gidilmesine gerek kalmamıştı. Yapılan açıklamalara göre 19 milyon 600 bin seçmenin bulunduğu ülkede 15 milyondan fazla kişi oy kullanmıştı. Mevcut cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta 8 milyon 203 bin, muhalefetin ortak adayı Raila Odinga ise sadece 6 milyon 762 bin oy almıştı.

Fakat muhalefetin ittifakı bu sonuçlara razı olmadı. Seçimlerde hile olduğu iddiasında bulundu. Bazı yerlerde muhalefet taraftarları sonuçlara itiraz için meydanlara çıktı. Fakat polis gösteri yapanlara sert müdahalelerde bulundu. O yüzden şiddetli çatışmalar da yaşandı.

Cumhurbaşkanlığını tekrar kazanan Uhuru Kenyatta, "muhalefetin seçimler hakkında şüphesi varsa meydanlara çıkıp şiddete başvurmak yerine yargıya başvurabilir" dedi.

Muhalefetin ortak adayı Raila Odinga da 16 Ağustos Çarşamba günü yaptığı açıklamada cumhurbaşkanlığı seçimleri üzerinde ciddi şüpheleri olduğunu ve hakkında Yüksek Mahkeme nezdinde dava açacaklarını ifade etti.

Odinga açıklamasında, hakim yönetimin elektronik yollarla seçimlerde hile yaptığını iddia ederek; "Mahkemeye başvurmaya ve bilgisayar vasıtasıyla nasıl sonuç çıkarıldığını bütün dünyaya göstermeye karar verdik" dedi.

Odinga Kenya'nın başkenti Nairobi'de düzenlediği basın toplantısında basın mensuplarına verdiği bilgilerde sonuçların sandıklardan çıkan sonuçlar olmadığını tamamen bilgisayar ortamında üretildiğini ve bunu bütün dünyaya göstermek istediklerini söyledi. Odinga kendilerinin yapacağı başvurunun Yüksek Mahkeme'nin durumu düzeltmesi için bir fırsat olacağını vurgulayarak şöyle konuştu: "Hiç kimsenin, özellikle de bu oyların çalınmasının arkasında duranların Kenyalıların demokrasi mezbahasında kesilecek koyunlar olduklarını düşünmemesi gerekir."

Konuyu mahkemeye taşımakla birlikte işi oluruna bırakmayacaklarını, peşini takip etmeye devam edeceklerini, barışa çağıracaklarını, haklarını da savunacaklarını ifade eden Odinga Kenyalıların adaletin yerini bulması için şiddete başvurma yolunu da tercih etmeyeceklerini vurguladı.

Olaylarda her iki taraf da birbirini şiddete başvurmakla, adaletin yerini bulması için gerekeni yapmamakla suçluyor.

Gidişat seçimler konusunun bu ülkede daha bir süre tartışmalara neden olacağını gösteriyor. Açıklamalardan anlaşıldığına göre muhalefet Yüksek Mahkeme'nin seçimlerin hileli olduğuna hükmetmesini istiyor. Beklentisinin gerçekleşmemesi durumunda Yüksek Mahkeme'nin kararını da reddetmesi mümkün.