Katar Emiri'ne söylemediklerinin söyletilmesi

26 Mayıs 2017 Cuma, Yeni Akit

Geçtiğimiz günlerde Katar Emiri Temim bin Hamd Ali Sani'nin ağzından İran'ı destekleyici açıklamalar yayınlandı. Tabii herkes şaşırdı. Emirin yardımcıları devreye girdi ve haberin Katar Haber Ajansı (QNA)'nın web sayfasında yayınlandığını, ancak bu sayfanın bilinmeyen bir grup tarafından hacklendiğini ve haberin bu yolla piyasaya sürüldüğünü belirlediler. Bunun anlaşılmasından sonra Katar Hükümeti İletişim Dairesi Direktörü Şeyh Seyf bin Ahmed Ali Sani yayınlanan açıklamaların Emire ait olmadığını Katar Haber Ajansı'nın sayfasının hacklendiğini ondan bu sayfada açıklamalara yer verildiğini duyurdu. Katar Haber Ajansı da derhal twitter hesabı üzerinden mesaj yayınlayarak sayfasının hacklendiğini, asılsız açıklamaları yayan haberlerin kesinlikle kendilerine ait olmadığını kamuoyuna duyurdu.

Fakat buna rağmen bazı medya organları hemen mal bulmuş mağribi gibi iddialara sarılarak açıklamaların gerçekten Katar Emiri'ne ait olduğunu vurgulamaya çalıştılar. Bunun üzerine Katarlı yazar ve gazeteci Cabir El-Haremi bir açıklama yaparak iddiaların uydurma olduğunun kesinlik kazanmasından ve gerekli düzeltmelerin yapılmasından sonra bazı Arap televizyon kanallarının asılsız açıklamaları yayınlamalarının Körfez ülkeleri arasındaki birlik ve bütünlüğe darbe vurduğuna dikkat çekti. El-Haremi'nin açıklamasında özellikle Körfez ülkeleri arasındaki birlik ve bütünlüğe dikkat çekmesi bölgedeki birtakım televizyon kanallarının tutumundan rahatsız olduklarını gösteriyordu.

Bu konu üzerinde durmamızın asıl amacı Katar Emiri'nin böyle bir açıklama yapmış olmadığı üzerinde insanları bilgilendirmek değildir. Son zamanlarda hackleme yahut birinin ismini kullanarak hesap açma veya web sitesi oluşturma yahut bilgi dağıtma yöntemleriyle insanlara özellikle de toplumda belli bir etkinliği olan kişilere söylemediklerinin söyletilmesi uygulamalarının çok yaygınlaştığına dikkat çekmektir.

Günümüzde iletişim teknolojisi çok gelişti. Fakat bu teknoloji aynı zamanda yalan ve iftira araçlarının da çok artmasına ve gelişmesine imkân sağladı. Ara sıra bana şahsen tanıştığım bazı yazarlar hakkında "şöyle şöyle söylemiş" şeklinde bilgiler ulaşıyor ve "bu kişi bunları nasıl söyler?" diye sorular soruluyor. Kimden duyduklarını sorduğumda da bazen twitter mesajlarını, bazen facebook mesajlarını bazen de birtakım web sitelerini kaynak gösteriyorlar. Bu konuya açıklık getirmesi açısından başımdan geçen bir hadiseyi anlatmak istiyorum. Birkaç yıl önce kıymetli bir tanıdığım bana "twitterde şöyle şöyle mesajlar yayınlıyorsun; takip ediyorum" dedi. Şaşırdım; "ben asla öyle bir mesaj yayınlamadım" dedim. Sonra baktım biri benim adıma hesap açmış seçim propagandası yapıyor. Hemen bu hesabı kapatması için mesaj gönderdim. Ama kapatmadı ve bu kez twitterle bağlantı kurarak aylar sonra ancak o hesabı kapattırabildim. Ama bu süre içinde birçokları benim o mesajları gerçekten yayınladığımı zannetti ve bunun hesabını elbette Allah katında soracağım. O zaman bazıları "uğraşmana gerek yok bütün yazarlar için bu tür hesaplar açıyorlar herkes o hesapların o yazarlara ait olmadığını biliyor" diyordu; ama bazıları da o mesajların gerçekten bana ait olduğunu düşünüyordu.

Bütün bunlara imkân veren iletişim teknolojisinin ve araçlarının kullanıldığı günümüzde "Ey iman edenler! Eğer bir fasık size bir haber getirirse onun aslını araştırın. Yoksa bilmeden bir kavme sataşırsınız da yaptığınıza pişman olursunuz." (Hucurat, 49/6) emri daha bir önem kazanmıştır. Âyette "yoksa bilmeden bir kavme sataşırsınız..." diye hatırlatma yapılması bu tür haberlerin istemediğiniz, hoşlanmadığınız kişiler hakkında gelmesi durumunda da araştırılması, doğru bilgiye ulaşılması gerektiğini gösterir. Bazen insanlar hoşlanmadıkları kişiler hakkında onları zora sokan haberler gelmesi durumunda tasdik etmekten hoşlanıyorlar. Oysa yalan kimin hakkında ve kime nispetle söylenirse söylensin yalandır. Bir insanın kolay kolay söylemeyeceğini tahmin ettiğimiz bir sözün ona nispetle söylendiğini duyduğumuz veya gördüğümüz zaman mutlaka ihtiyatlı olmalı, herhangi bir düzeltme yapılması durumunda da düzeltmeyi dikkate almalıyız.