İran seçimleri

19 Mayıs 2017 Cuma, Yeni Akit

İran'da bugün yani 19 Mayıs 2017 Cuma günü cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılıyor. Kimlerin yeterli olduğuna hükmeden Anayasayı Koruyucular Konseyi cumhurbaşkanlığı için müracaatta bulunan 1636 aday arasından altı kişinin adaylığını kabul etmişti. Eski cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın adaylık başvurusu kabul edilmemişti.

Daha sonra altı adaydan muhafazakâr kanadın içinde yer alanlardan Muhammed Bakır Kalibaf bu kanadın başını çeken İbrahim Reisi lehine seçimlerden çekildiğini açıklayarak taraftarlarını Reisi'ye oy vermeye çağırdı. Böylece bu kanadın en güçlü adayı Reisi oldu. Onun karşısındaki en güçlü adayın da şu anki cumhurbaşkanı ve "ılımlı" olarak tanımlanan Hasan Ruhani olduğu ifade edildi. Reformist olduğu söylenen İshak Cihangiri de Ruhani lehine adaylıktan çekileceğini ve onu destekleyeceğini açıkladı. Diğer iki aday Mustafa Mir Selim (70 yaşında) ile Mustafa Haşim Taba (71 yaşında) ise çok zayıf adaylar olarak görüldüğünden seçimlerde bir ağırlıklarının olmayacağı tahmin ediliyor. Bunlardan Mir Selim muhafazakâr, diğeri de reformist çizgide gösteriliyor.

Dolayısıyla İran'daki cumhurbaşkanlığı seçimleri yarışının iki aday arasında geçmesi bekleniyor: Muhafazakâr kanadı temsil eden İbrahim Reisi ve "ılımlı" olarak nitelendirilen fakat ne kadar ılımlı olduğunu Suriye'yle ilgili tutumundan gözlemlediğimiz Hasan Ruhani. Bunlardan birinin birinci turda yüzde ellinin üstüne çıkması durumunda cumhurbaşkanı belirlenmiş olacak. Diğer iki adayın biraz oyları bölmesi ve hiçbir adayın yüzde elliyi geçememesi durumunda ise zikrettiğimiz iki aday ikinci tura kalacak ki buna pek ihtimal verilmiyor. Şimdiye kadar ki cumhurbaşkanlığı seçimleri de genellikle ikinci tura kalmamış.

Cumhurbaşkanlığı yarışında başı çeken iki adayın her ikisinin de kendilerine göre avantajları var. O yüzden hangisinin kazanacağı konusunda kesin bir tahminde bulunma imkânı yok.

Muhafazakâr kanadı temsil eden Reisi'nin en önemli avantajlarından biri dinî lider Hamaney tarafından destekleniyor olması. Onun desteği yönlendirdiği kesimin oylarının da Reisi'ye doğru kaydırılması sonucunu doğuracaktır. İkinci bir avantajı ise rakibine karşı daha genç olması. Rakibi 68, kendisi 56 yaşında. Yaş belki çok fazla tercih sebebi olmayacaktır ama yine de bazı kesimin cumhurbaşkanlığı koltuğuna genç birinin oturmasını arzulaması muhtemeldir. Üçüncü bir avantajı ise bu koltuğa ilk kez aday olması. Rakibi hâlen cumhurbaşkanlığı koltuğunu işgal ediyor ve bir dönem bu görevde bulundu. Dolayısıyla her ne kadar bir yandan tecrübesini ve performansını ortaya koyduysa da bir yandan da yıprandı ve belli bir kesimin aynı kişinin ikinci kez bu koltuğa oturmasına olumlu yaklaşmaması mümkündür.

Hasan Ruhani'nin ise hem ılımlı olarak tanımlanan kesimin hem de reformist kesimin oylarını alacağı bekleniyor. Son dönemde reformist ve ılımlı kesime doğru kayan oyların oranının, muhafazakâr oylara nispetle arttığı söyleniyor. Hatta İbrahim Reisi lehine adaylıktan çekilen ve kendi tabanını ona oy vermeye yönlendiren Muhammed Bakır Kalibaf'ın destekçilerinin bile tümünün Reisi'ye oy vermeyebilecekleri onların içinde de Ruhani lehine oy verenlerin olabileceği yorumlarda dile getiriliyor. Ayrıca Ruhani cumhurbaşkanlığı döneminde Batı'yla ilişkileri düzeltme ve nükleer enerji projesiyle ilgili anlaşmaya varma konusunda önemli bir performans ortaya koydu. Onun bu konudaki başarılarına oy verenlerin azımsanamayacak bir nispette olacağı tahmin ediliyor. Siyasi arenada etkin bir rolü olan Mehdi Kerrubi ve eski cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi başta olmak üzere bazı etkili şahsiyetler Ruhani'ye açıktan destek verdiler. Bu desteğin de tabanda basite alınamayacak bir karşılık bulacağı düşünülüyor.