Sisi cuntasının ihlalleri

29 Nisan 2017 Cumartesi, Yeni Akit

Mısır'daki Sisi cuntasının, 2017'nin ilk üç ayında gerçekleştirdiği cinayetler ve ağır insan hakları ihlalleri hakkında İngiltere'deki Arap İnsan Hakları Teşkilatı tarafından bir rapor yayınlandı. El-Cezire'nin Arapça sitesinden yararlanarak bu raporun özet bilgilerini bugünkü yazımızda siz değerli okuyucularımıza da aktarmak istedik.

Burada ihlaller iki kategoriye ayrılıyor. Birinci kategoriye girenler Sina bölgesine yönelik operasyonların sonuçlarını kapsamıyor. Çünkü dünkü yazımızda da dile getirdiğimiz üzere Sisi cuntasının IŞİD'in bir kanadına yönelik savaş verdiği iddiasıyla Sina bölgesine yönelik ayrı bir savaşı var. O yüzden Sina bölgesine yönelik saldırıların cana ve mala yönelik zararları ile ilgili bilgiler müstakil olarak veriliyor.

Sina bölgesi haricindeki cinayetler, siyasi tutuklamalar ve mahkumiyetler hakkındaki özet bilgiler şöyle:

Yapılan tespitlere göre 2017'nin ilk üç ayı içinde rejimin kasıtlı uygulamalarından dolayı hayatlarını kaybedenlerin sayısı 50'yi buldu. Bunlardan 18 kişi doğrudan saldırı yoluyla öldürüldü. 32 kişi ise cezaevlerinde veya polis merkezlerinde hayatını kaybetti.

Cezaevlerinde veya sorgulama merkezlerinde hayatlarını kaybedenlerden beş kişinin ölüm sebebi işkence. 23 kişi tıbbi ihmal sebebiyle hayatını kaybetti. Dört kişi de tutukluların bulunduğu merkezlerdeki şartların sağlıksız veya muamelelerin kötü olması sebebiyle hayatını kaybetti.

Bu süre içinde siyasi sebeplerle gözetim altına alınanların yahut emniyet veya istihbarat teşkilatlarıyla ilişkili kişiler tarafından kaçırılanların sayısı da toplamda 871'i buldu. Bunlardan 266 kişi zorla kaçırma yöntemiyle gözetim altına alındı ki bu da toplamın %30.5'ini oluşturuyor.

Tutuklamaların ve zorla kaçırmaların aylara göre bölünmesi ise şu şekilde:

Ocak ayında toplamda 402 kişi gözetim altına alındı, bunlardan 109 kişi kaçırıldı.

Şubat'ta toplamda 270 kişi gözetim altına alındı, bunlardan 72 kişi kaçırıldı.

Mart ayında toplamda 199 kişi gözetim altına alındı, bunlardan 85 kişi kaçırıldı.

Gözetim altına alınanlardan 27 kişi 18 yaşın altında olanlardan oluşuyor.

2017'nin ilk üç ayında siyasi sebeplerle yargılananların sayısı 2673'ü buldu. Bunlardan 2078 kişi muhtelif cezalara mahkûm edildi, 595 kişi ise beraat ettirildi.

Mahkûm edilenlerin cezaları ise şu şekilde:

41 kişi idam cezasına çarptırıldı.

673 kişi müebbet hapis cezasına mahkûm edildi.

491 kişi beş yıldan fazla hapis cezasına mahkûm edildi.

215 kişi üç ile beş yıl arası hapis cezasına mahkûm edildi.

655 kişi bir ayla 3 yıl arası hapis cezasına mahkûm edildi.

3 kişi de başka cezalara çarptırıldı.

Cuntanın Sina bölgesine yönelik saldırılarının sebep olduğu can kayıpları, tutuklamalar ve maddi hasarlarla ilgili bilgilerin özeti de şu şekilde:

Rejimin askerleri dışında kalanlardan öldürülen insan sayısı 160. Bunlardan 154 kişinin çatışmalarda, 6 kişinin ise doğrudan saldırılar sebebiyle hayatlarını kaybettiği ifade ediliyor.

Gözetim altına alınan insan sayısı 325. Bunlardan 98 kişi güvenlik organları tarafından arandıkları gerekçesiyle, 227 kişi ise şüpheli olarak gözetim altına alındı.

Saldırılarda toplamda 32 ev, 74 araç, 48 motosiklet yandı veya tahrip edildi.

Bütün bunlar elbette Sisi cuntasının insan hakları ihlallerinin tümünü kapsamıyor. Fakat hazırlanan rapor cuntanın ağır ihlalleriyle ve cinayetleriyle ilgili olarak özetle bu rakamları veriyor. Dolayısıyla burada verilen bilgiler ölüme neden olmayan işkenceleri, sivillere yönelik bire bir saldırıları, aşağılama uygulamalarını ve buna benzer hak ihlallerini kapsamıyor.