İki kitap fuarı ve bir kitap

23 Şubat 2017 Perşembe, Yeni Akit

Bilindiği üzere Yüce Allah'ın, Hz. Muhammed (s.a.s.)'e vahyettiği ilk kelime: "Oku" emridir. Okumak insanın düşünce ufkunu açar, bilgisini artırır, toplumdaki değer ve derecesini yükseltir, kendine özel birtakım kabiliyetlerini keşfetmesine yardımcı olur. Yazabilmek için de okumak gerekir. İyi, kaliteli ve başkalarına birtakım mesajlar verecek yazılar yazmak isteyenlerin mutlaka sürekli okumaları gerekir.

Fakat okuma konusunda doğru olan bulduğumuz her şeyi okumak değildir. Bu durumda kafamız çöplüğe döner. Kafalarımızı öyle doğru - yanlış, faydalı - faydasız, anlamlı - anlamsız, ulu orta ortaya atılan fikirlerin depolandığı "düşünceler çöplüğü"ne dönüştürmemeliyiz. Son dönemde özellikle sosyal medyada insanların önlerine gelen, doğru yanlış, faydalı faydasız her şeyi okumaları bu konuda seçiciliği büyük ölçüde kaybetmelerine neden oldu. Oysa zamanımız önümüze gelen her şeyi okumaya yetecek kadar çok değildir. Mutlaka seçici olmamız gerekir.

Kitap fuarları bu açıdan faydalı olmaktadır. İlgi alanımıza giren yeni kitaplarla tanışmamıza vesile oluyor. İstanbul'da yarın yani 24 Şubat Cuma günü CNR 4. Uluslararası Kitap Fuarı açılacak ve 5 Mart tarihine kadar açık kalacak. Fuarda çok sayıda yayınevi kitaplarını okuyucuların ilgisine takdim edecek. Fuarda ayrıca okuyucuların yazarlarla tanışması için imza programları düzenlenecek. Bunun yanı sıra fuarın konferans salonlarında yazarlar tarafından konferanslar verilecek ve etkinlikler düzenlenecek. Benim de Allah izin verirse 25 Şubat Cumartesi günü saat 14.00'te Emperyalizmin Oyunları konulu bir konferansım olacak. Bir saat sürecek bu konferansın ardından yani saat 15.00'ten itibaren de Nida Yayınları'nın standında kitap imzalama ve okuyucularla sohbet programım olacak.

Bir diğer kitap fuarı da Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi, İstanbul Sultanahmet Vakfı ve Haşimi Yayınevi işbirliğiyle, 2. Arapça Kitaplar Fuarı adıyla İstanbul Sultanahmet'te düzenlendi. 17 Şubat tarihinde açılan bu fuar 26 Şubat akşamına kadar açık kalacak. Arapça Kitaplar Fuarı'nın birincisi TYB İstanbul Şubesi binasında biraz dar bir alanda düzenlenmişti. Bu sefer daha geniş bir alanda düzenleniyor. Türkiye'de Arapça kitaplar için özel bir fuar düzenlenmesi önemli. Fuar hem Türkiye vatandaşlarından Arapça bilen okuyuculara hem de Türkiye dışından gelenlere hitap ediyor. Türkiye'nin kitap alanında da artık coğrafi sınırları aştığını ve geniş bir alana hitap ettiğini görmek memnun edici. Ayrıca özellikle İslâmî konularda Arapçada çok sayıda kaynak kitap bulunuyor. Bu kitaplara ihtiyaç duyanların ihtiyaçlarının karşılanması için böyle bir fuar düzenlenmesi faydalı olmaktadır. Temennimiz üçüncüsünün daha geniş bir kitleye hitap edecek nitelikte olması.

Kitap fuarlarından söz ederken Nida Yayınları'nın neşrettiği güzel ve çok faydalı bir kitaptan da özellikle söz etmek istiyorum. Yeni yayınlanan bu kitap Arap dünyasının ileri gelen âlimlerinden Ali Tantavi'nin yazdığı ve "Anahatlarıyla İslâm Dini" ismiyle Türkçeye tercüme edilen eser. Kitap daha çok İslâm'ın itikadî boyutu üzerinde duruyor ve İslâm akaidini itidalli bir şekilde anlatıyor. İtikadî prensipleri Kur'an-ı Kerim'in âyetlerinin ve Resûlullah (s.a.s.)'ın sünnetinin ışığında açıklıyor. Bir Müslümanın bunlara niçin inanması ve nasıl inanması gerektiği konusunda özlü bilgiler veriyor. Kitap çok geniş değil. Ama İslâm'ın akaidini gerçekten ana hatlarıyla tanımak isteyenlerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hazırlanmış faydalı bir kitap.