Somali'de savaş, kuraklık ve seçim

11 Şubat 2017 Cumartesi, Yeni Akit

Somali'de iç çatışmalar bir yandan devam ediyor. Başkent Mogadişu'da oluşturulan yönetim ülkede hâkimiyeti sağlayabilmiş değil. O yüzden güvenlik alanında ciddi sıkıntılar yaşanıyor.

Bu arada özellikle kuraklık ve ülkenin önemli su kaynaklarından olan Şebili nehrinin kurumasının neden olduğu su sıkıntısı da ülkeyi ciddi şekilde etkiliyor. Şebili nehrinin kurumasında kuraklığın yanı sıra Etyopya'nın bu nehir üzerine barajlar yapmasının da önemli rolü var.

Kuraklığın etkili olduğu bölgelerde yaşayan insanlar su sıkıntısından dolayı su bulabilecekleri yerlere göç ediyorlar. Fakat bu kez gittikleri yerlerde yiyecek temin etmekte zorluk çekiyorlar. O yüzden ülke genelinde yeniden bir açlık tehlikesinin baş gösterebileceği endişesi var.

Hayvanlara içecek ve yiyecek temin edilmesinde sıkıntı çekilmesinden dolayı çok sayıda hayvanın telef olduğu haberlerde dile getirildi. Özellikle su sıkıntısından kaynaklanan göçlerde yollarda hayvanların birçoğunun öldüğüne dikkat çekiliyor.

Bütün bu sıkıntıların devam ettiği Somali'de geçtiğimiz Çarşamba günü bir cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldı. Seçim tabii halk tarafından değil de ülkenin şu anki parlamentosu sayılan meclis tarafından yapıldı.

Meclis üyeleri havaalanında, milis güçlerinin muhtemel saldırılarına karşı en iyi korunduğu söylenen bir salonda toplandılar. Gerçi seçimin hemen öncesinde milis güçler bu salona yakın bazı bölgelere saldırılar düzenlediler ve saldırıların seçim için toplanacak meclis üyelerinin gözünü korkutma amacı taşıdığı yönünde yorumlar yapıldı. Ama normalde geçen Ağustos ayında gerçekleştirilmesi planlanan ve birkaç kez ertelenen seçimler bu kez ertelenmedi ve 8 Şubat Çarşamba günü Mogadişu havaalanında sıkıca korunan salonda gerçekleştirildi. Haberlerde milletvekillerinden bir kişi dışında bütün üyelerin oylamaya katıldığı ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud'un görev süresinin dolması sebebiyle gerçekleştirilen bu seçimlerin birinci turunda yirmi aday olduğu için sadece bir kişinin ilk turda şart koşulan üçte iki çoğunluğu elde etmesi mümkün görünmüyordu. Görev süresi dolan Hasan Şeyh Mahmud da adaylar arasında yer alıyordu.

İkinci tura kalmaya hak kazanan beş adaydan mevcut başbakan Ömer Abdurreşid Ali Şermarke adaylıktan çekildi ve aday sayısı dörde düştü. Onların arasından da eski başbakanlardan Muhammed Abdullah Farmacu yeterli sayıda oy alarak cumhurbaşkanı seçildi. Farmacu da sonucun belirlenmesinin hemen ardından yasal yemin işlemini yapıp fiili olarak görevi devraldı.

Seçimler çok sıkı güvenlik tedbirleri altında yapıldı. Ayrıca seçimlerin dürüstlüğünü gözetleyen komitenin adayların oy satın almasının önüne geçmek için sıkı bir takip yaptığı ifade edildi. Seçimler öncesinde adaylara programlarını ve çizgilerini tanıtmaları için propaganda faaliyetleri yürütme imkânı tanınmıştı.

Somali'nin yeni cumhurbaşkanı Farmacu 5 Mayıs 1962, Mogadişu doğumlu. Lise öğreniminin sonuna kadar Somali'de tahsil gördü. Üniversite tahsilini ABD'de tarih alanında yaptı. Daha sonra siyaset bilimleri alanında yüksek lisans yaptı.

Somali vatandaşlığının yanı sıra ABD vatandaşlığı da var. ABD'de muhtelif görevlerde bulundu.

14 Ekim 2010'dan itibaren Somali'de başbakanlık görevine getirildi. Kurduğu hükümet de Kasım 2010'da görevine başlamıştı. Fakat başbakanlık görevi çok uzun sürmedi ve 19 Temmuz 2011'de Somali'nin iç meselelerinden dolayı istifa etmek zorunda kaldı.

Şimdi Somali'nin yeni cumhurbaşkanını başta ülkeyi güven ve istikrara kavuşturmak olmak üzere çok önemli görevler bekliyor. Ülkedeki kuraklığın yol açtığı açlık tehlikesinin üzerine gidebilmek için de dünyanın ülkesine el uzatmasını sağlaması gerekiyor. Ama bu konuda başarılı olması da güven ve istikrarı sağlamada başarılı olmasına bağlı.