ABD'nin teröre desteği

30 Aralık 2016 Cuma, Yeni Akit

ABD, kendisinin baskıcı ve dayatmacı politikasını uygulamaya geçirmede ve geri kalmış ülkeleri kendine mahkûm etmede ekonomik zaaflardan sonra en çok "terör" kavramından yararlanıyor. Ayrılıkçı hareketlerden işine gelenleri bağımsızlık yanlısı hareket olarak lanse ederken, işine gelmeyenleri terör örgütü olarak kabul ettirmeye çalışıyor. Terörün standartlarının belirlenmemiş olması, izafi bir kavram olarak bırakılması da ABD'nin işini kolaylaştırıyor.

Terör kartından en çok istifade eden ülke çağdaş sömürgeciliğin başını çeken ABD'dir. Kendi çıkarları ve uzun vadeli hesapları için terör örgütlerinden istifade ettiği, yerine göre bu örgütlere para yardımı yaptığı halde her yıl "terör" listeleri yayınlayarak hem kendi çıkarlarına hizmet etmekten kaçınan ülkeleri mahkûm etmekte, hem de bağımsızlık mücadelesi içindeki bazı oluşumları terör örgütü olarak göstermek suretiyle onların karşısında duran gasıp, işgalci devletlerin işlerini kolaylaştırmaktadır. Filistin'de siyonist işgali meşru özgürlük mücadelesi veren direniş örgütlerini de terör örgütü olarak göstermesi gibi.

ABD Dış İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve her yıl yayınlanan söz konusu listelerde "uluslararası terör" konusu çeşitli kategorilerde ele alınıyor. "Uluslararası terör örgütleri", "uluslararası terörü destekleyen ülkeler", "uluslararası teröre karşı mücadelede zayıf kalan ülkeler" ve "uluslararası teröre karşı mücadelede etkili ülkeler" şeklinde muhtelif listeler oluşturuluyor.

ABD'nin dünya üzerindeki sultası bir "korku hegemonyası"dır. Bu hegemonyada "korku" unsuru iki yönlü kullanılıyor. Biri "tehdit unsurları" oluşturularak zayıf düşürülenlerin ABD ile işbirliğine zorlanmaları, diğeri de ABD'nin kendi tehdit gücünün kullanılması suretiyle yine zayıf düşürülenlerin boyun eğmeye zorlanmaları.

Ünlü Fransız Müslüman düşünür Roger Garaudy son dönemlerinde yazdığı "Batı Terörü" adlı kitabında ABD'nin terör olgusunu yeni bir savaş metodu olarak seçtiğine dikkat çekiyor. Garaudy'ye göre ABD, terör konusundaki iddialarını kendisinin bütün düşmanlarını tasfiye etmek, onlara karşı savaşmak amacıyla kullanıyor.

Terörü savaşın bir aracı ve yöntemi olarak kullanan ABD Suriye ve Irak'ta da açıktan veya dolaylı yoldan destekliyor.

PYD adlı terör örgütünü ABD'nin açıktan desteklediği biliniyor. Bu örgütün Türkiye'de pek çok terör eylemini planlayan ve gerçekleştiren PKK adlı örgütün Suriye kanadı olduğu hakkında herhangi bir şüphe bulunmuyor. Çünkü bu gerçeği en başta PYD'nin ileri gelenleri itiraf ediyor hatta PKK'nın Suriye kanadı olmaktan gurur duydukları mesajı veren bir siyasetleri var. Ama ABD, Türkiye'ye karşı fiili savaşın içinde olan bir terör örgütü durumundaki PKK'nın Suriye uzantısına açıktan ve hiçbir şekilde gizlemeye ihtiyaç duymadan destek veriyor, yardımcı oluyor, silah veriyor.

Görünüşte ABD bu örgüte desteğine IŞİD'e karşı savaş halinde olmasını gerekçe olarak gösteriyor. Oysa gerçekte ABD, IŞİD'e de destek veriyor. Ama ona olan desteği açıktan değil dolaylı yollarla ve gizlice. Bu konuda izlediği tutum sekiz yıl süren İran - Irak Savaşı'nda görünüşte Saddam yönetimine destek verirken arka planda da diplomatik ilişki içinde bile olmadığı İran'a silah vermesine benziyor. Bu olay İrangate adıyla tarihe geçmiş ve artık gizliliği kalmayan bir gerçektir.

Suriye ve Irak'ta da IŞİD'i, yerine göre önünü açmak ve faaliyetlerini kolaylaştırmak suretiyle, yerine göre de silah gasp etmesine imkân sağlamak suretiyle eline arka kapıdan silah vererek desteklediği bilinen bir gerçektir. Son dönemde Rakka'da saldırmama güvencesi vererek IŞİD'in militanlarını Türkiye askerlerine karşı savaştığı El-Bab'a kaydırmasına fırsat vermesinin de artık gizli bir tarafı kalmadı. Asıl mesele bu gerçeklerin gün yüzüne çıkarılması ve cesaretle dile getirilmesindedir.

İrtibatlı Yazılar:

 • Terörün başı ABD'dir
 • Emperyalizmin terörle işbirliği
 • ABD askeri PKK militanını eğitiyor
 • Emperyalizmin IŞİD tuzağı
 • ABD'nin Brezilya darbesi
 • Silahsızlanma masalı
 • ABD seçimleri
 • ABD seçimlerinin sonuçları
 • Kötülerden birinin seçilmesi
 • Musul tiyatrosu
 • Emperyalizmin Irak Komplosu
 • Emperyalizmin Oyunları kitabımız hakkında