David Kelly'nin Ölümü

30 Ağustos 2003 Cumartesi, Vakit gazetesi

İngiliz nükleer silahlanma uzmanı David Kelly'nin esrarengiz ölümü günlerden beridir tartışılıyor. Sonunda onun isminin açıklanmasıyla ilgili sorumluluğu üstlendiğinden dolayı İngiltere başbakanı Tony Blair de mahkeme önüne çıkarıldı. Aslında onun ölümü veya intiharı önemli soru işaretlerini taşıdığı gibi emperyalist güçlerin Irak dosyasıyla ilgili kirli işlerinin üzerindeki örtüyü de aralamaktadır. Fakat bu konunun Türkiye'de özellikle Irak meselesine hassasiyet gösteren medya organlarında yeterince ele alındığını görmedik.

İngiltere Savunma bakanı Hoon, David Kelly'nin ölümüyle ilgili sorumluluğu üzerine aldığını açıkladı. İngiliz bakanın The Independant gazetesinde yayınlanan itiraflarına göre, İngiltere hükümetinin Irak'ın nükleer silahlarıyla ilgili dosyası, bu silahların tehdit gücü konusunda abartma yapılması amacıyla incelemeye sunulmadan önce kısmen değiştirildi.

İşte bu değiştirme işlemine Kelly sıcak yaklaşmıyor ve bir arkadaşına: "Eğer Irak'ta bulunduğu iddia edilen nükleer silahlar bulunamazsa beni bir ormanda ölü bulursunuz" diyor. Arkadaşı o zaman bu sözünü şaka zannediyor ve önemsemiyor. Fakat aradan çok fazla zaman geçmeden bu, fiilen gerçekleşiyor ve David Kelly bir ormanda ölü yani intihar etmiş olarak bulunuyor.

Kelly'nin ailesi, onun bazı psikolojik baskılara maruz kaldığını ve bu yüzden vicdan azabı çektiğini iddia etti. Bu iddiadan onun, Irak'ta olmayan silahların varmış gösterilmesi amacıyla hazırlanan rapora sessiz kalması ya da dosyaya yapılan gerçeklerden uzak ilaveleri onaylaması için psikolojik baskılara maruz kaldığı anlaşılmaktadır. İşte bu baskıların yol açtığı kişisel tavrın onu vicdan azabına ve sonuçta intihara yönelttiği anlaşılıyor. Bazı basın organlarında da onun ailesinin iddiasını doğrulayan haberler ve açıklamalar çıktı. Örneğin bir gazetenin yazdığı habere göre, Kelly'nin ölümünden yaklaşık bir yıl önce Savunma bakanlığından üst düzey bir yetkili Irak dosyasındaki şişirmeleri ve asılsız iddiaları kabul etmemesi durumunda meslek hayatının tehlikeye gireceğini hatırlattı. İşte bu ve benzeri tehditler ona meslek hayatını hatırlatırken hayatını kaybetmesine sebep olmuştu. Yine aynı gazetenin Savunma bakanlığından resmi olmayan kaynaklara dayandırdığı iddiasına göre Blair hükümeti o zaman dosyaya normal şartlarda kabul ettirilmesi mümkün olmayan iddialar da sokmak istiyordu, ancak Kelly bu konuda yardımcı olmayı reddetti.

Kelly'nin intiharı, emperyalizmin saldırgan politikalarında kullandığı gerekçelerin tutarsızlığını ortaya çıkaran önemli bir gelişme oldu. Bu olayın üzerine toprak serpilseydi belki onun kaldırdığı örtü yerinde duruyor olacaktı. Dolayısıyla bu olayın üzerine gitmek ve çağdaş sömürgeciliğin çirkin yüzünü teşhir etmek gerekir. Böylece onlarla işbirliğinin insani gerekçelere dayandırılmasının mümkün olamayacağı da belki anlaşılır. Bu, terör gerekçesiyle ilgili iddialar için de geçerlidir.