Amerika Zorlanıyor

22 Temmuz 2003 Çarşamba, Vakit gazetesi

Amerika sadece Irak'ta değil işgal altında tutmaya ve kukla bir yönetim vasıtasıyla kontrol etmeye çalıştığı Afganistan'da da sürekli kan kaybediyor. Bu kan kaybı her ne kadar onu daha saldırgan yapıyorsa da gittikçe zorlandığı kesin.

Irak'ta Amerikan işgal güçlerine karşı eylem düzenlenmediği gün geçmiyor. Bu da işgalci askerlerdeki can korkusunun artmasına sebep oluyor. Bu korku asker ailelerinin de askerlerin de tepkilerine sebep oluyor. Bazı Amerikan kanalları Irak'ta tutulan işgalci askerlerle görüşmeler yaptılar. Askerler kendilerinin "barışı koruma" iddiasıyla oralara götürüldüklerini ancak bunu oldukça zor ve tehlikeli şartlarda sürdürdüklerini, bu yüzden de sabırlarının tükendiğini, Amerikan ordu yetkililerine güvenlerinin kalmadığını ve morallerinin iyice azaldığını vurguladılar. Amerikan televizyon kanalları bu görüşmeleri yayınladıklarında, Bush'un: "Artık savaş bitmiştir" dediği tarihten itibaren Irak'ta 82 Amerikan askeri hayatını kaybetmişti.

Bir işgalci asker 16 Temmuz 2003 sabahı ABC kanalının "İyi Sabahlar" programında yayınlanan konuşmasında: "Donald Rumsfeld yanımda olsaydı kendisinden istifa etmesini isterdim" derken bir başkası: "Ona bizim niçin burada olduğumuzu sormak istiyorum. Ben burada kalmamız içi hiçbir sebep göremiyorum" dedi.

Irak'ta ortaya çıkan durum sadece orada tutulan askerlerin değil ailelerinin de tepkilerinin sürekli artmasına sebep oluyor. Bu konuda bir askerin eşinin yaptığı açıklama ilginçti: "Amerikan kuvvetleri savaş sonrası için hazırlıklı değil. Askerlere savaşın bitmesinden sonra ülkelerine dönecekleri söylenmişti. Benim bildiğim tek şey onların morallerinin çöktüğü ve kendilerini orada iğreti gördükleridir."

Amerika'nın muhtelif ülkelerden Irak'a asker göndermelerini istemesinin sebebi maruz kaldığı sıkıntılı durumdur. ABD, özellikle civar ülkelerden asker getirterek gerilla güçleriyle onları karşı karşıya getirmek ve böylece kendi askeri kayıplarını asgariye indirmek, arka planda ise Sömürge Meclisi vasıtasıyla uzaktan kumandalı yapılanmayı tamamlamak istiyor. Bu konuda isteklerini kabul ettirmek için de yıpratma ve tehdit politikasını kullanmaya çalışıyor. Örneğin geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan'dan asker istedi. Suud yönetimi mütereddit davranınca Amerikan Kongresi bu ülkeyle 11 Eylül olayları arasında bağlantı kuran birtakım iddiaları gündeme taşıdı. Siyonistlerin Nazi katliamlarını Batı'yla ilgili tüm siyasi hesaplarında kullandıkları gibi ABD de aynı şekilde 11 Eylül olaylarını her konuda kullanıyor. Oysa Amerika'nın 11 Eylül olaylarını gerekçe göstererek gerçekleştirdiği katliamlarda ölenlerin sayısı o olaylarda ölenlerin sayısının on katını aşmıştır.

Malum olduğu üzere bu sıralarda Türkiye'den asker talebi var. Dün Türkiye'nin askerlerinin başına çuval geçiren Amerika, bugün kendi emrine asker verilmesini istiyor. Böyle bir şeyin kabul edilmesi ciddi bir bataklığa saplanmaktır.