İsrail'de yine hükümet krizi

26 Ekim 2019 Cumartesi, Yeni Akit

İsrail'de 9 Nisan 2019 tarihinde erken genel seçimler yapılmıştı. Ancak seçimlerden sonra parlamentoda çoğunluğun desteğini elde edebilecek bir koalisyon hükümeti formülü oluşturulamadığından işgal devleti başbakanı Netanyahu yeniden erken genel seçim yapılmasını istedi. Bu yüzden beş ay bir hafta geçtikten sonra, 17 Eylül 2019 tarihinde işgal parlamentosu Knesset'in üyelerinin belirlenmesi için yeniden erken genel seçim yapıldı.

17 Eylül seçimlerinde liderliğini işgal devleti başbakanı Netanyahu'nun yaptığı Likud Partisi birinciliği kaybetti. İşgal rejiminin eski genelkurmay başkanı emekli general Benny Gantz'ın liderliğindeki Mavi Beyaz İttifakı 120 üyeli Knesset'te 33 sandalye kazanarak birinci oldu. Likud Partisi ise bir eksiyle yani 32 sandalye alarak ikinci oldu.

İşgal devleti cumhurbaşkanı Reuven Rivlin yeniden hükümet krizi yaşanmaması için önce bu iki siyasi oluşumun liderlerini yani Gantz ile Netanyahu'yu bir araya getirerek koalisyon konusunda ikna etmeye çalıştı.

Bu arada Gantz başkanlığındaki ittifakın az bir farkla da olsa birinci olması sebebiyle hükümeti kurma görevini ona vereceği bekleniyordu. Ancak muhtemelen onun bir koalisyon formülü çıkarmasını uzak bir ihtimal olarak gördüğünden görevi Netanyahu'ya verdi.

Netanyahu'nun ilk etapta düşündüğü Gantz ile anlaşarak onunla bir koalisyon hükümeti kurmaktı. Bunun için teklifte bulundu. Ancak başbakanlık makamının ve hükümette ağırlığın kendinde olmasını istiyordu. Gantz'ın istediği ise birinci oluşumun başkanı olması sebebiyle hükümette direksiyona geçen kişi olmaktı. Bu yüzden Netanyahu'nun teklifine olumsuz karşılık verdi. Ama gerekçe olarak onun isminin birtakım yolsuzluklara karışmış olmasını gösterdi. Çünkü Netanyahu ile eşinin yolsuzluklarıyla ilgili yargılama süreci hâlen devam ediyor.

Gantz'a teklifinden olumlu karşılık alamayan Netanyahu'nun önünde kalan ikinci alternatif bütün aşırı siyonist sağ partileri bir araya getirerek koalisyon hükümeti oluşturmaktı. Tüm aşırı siyonist partileri bir araya getirmesi ve hepsini hükümete iştirak etmeye ikna edebilmesi durumunda parlamentoda güven oyu almaya yetecek bir çoğunluğu oluşturması mümkündü. Ama bunun için de zikrettiğimiz kategoriye giren partilerin istisnasız tümünü ikna etmeye, aralarında bir ittifak oluşturmaya ihtiyacı vardı.

Netanyahu'nun radikal siyonist partileri bir araya getirerek sağ koalisyonu kurma çalışmalarına da Evimiz İsrail Partisi'nin lideri Avigdor Liberman olumlu cevap vermedi. Çünkü o, Mavi Beyaz İttifakı'nın da ortak olacağı bir "ulusal ittifak hükümeti" kurulmasını istedi. Netanyahu ise zaten Gantz'la pazarlığından sonuç alamamıştı.

Bunun üzerine Likud Partisi'nin lideri hükümeti kurma görevini iade etti ve bu kez işgal cumhurbaşkanı Rivlin, hükümeti kurma görevini Gantz'a verdi. Onun da merkezdeki ve sol çizgideki partileri birleştirerek güvenoyu almaya yetecek çoğunluk elde edebilecek koalisyon formülü oluşturması mümkün görünmüyor. Hatta böyle bir ittifaka Filistinlilerin oylarını almak için oluşturulan Ortak Liste milletvekilleri hükümet dışından destek verse bile. Aşırı siyonist partilerden birini de hükümete ortak olmaya ikna etmesi gerekiyor ki onlardan birinin de Filistinlileri temsil eden milletvekilleriyle anlaşma yapacak, onların desteğiyle ayakta durabilecek nitelikte bir hükümete iştirak etmeyi kabul etmeyecekleri tahmin ediliyor.

Çoklu koalisyon çabalarından sonuç alamaması durumunda ise kendisinin Netanyahu'ya teklif götürüp onun adının yolsuzluğa karışmış olmasıyla ilgili söylediklerini yok sayarak pazarlığa oturması gerekecek. Eğer bu pazarlıktan da bir sonuç çıkmazsa yeniden bir hükümet krizi ortaya çıkacak ve üçüncü bir erken seçime gidilmesi zorunlu hale gelecek. Ama yeni bir seçimin çözüm formülü ortaya çıkarması da şüpheli.