Medyada Filistin

20 Mayıs 2016 Cuma, Yeni Akit

Filistin davasıyla ilgili, "Tawasol (İletişim)" isimli uluslararası sempozyumun ikincisi bu yıl 18 ve 19 Mayıs tarihlerinde Yenibosna'daki Pullman Otel'de düzenlendi. Birincisi geçtiğimiz yıl yine İstanbul'da 21 Mayıs'ta düzenlenmişti.

Geçen yılki sempozyumun konu başlığı "Kudüs ve Arap Medyası" idi. Bu yıl "Medyada Filistin; İmkânlar ve Engeller" konu başlığını taşıyordu.

Geçen yılki sempozyum Filistin Medya Forumu'nun öncülüğünde organize edildi. Bu yıl onun dernekleşmiş şekli olan ve kısa adı yine Tawasol olan Uluslararası Filistin Medya ve İletişim Derneği, kısa adı TAİM olan Türk - Arap İlişkileri Merkezi ve kısa adı RUVVAD olan Beytulmakdis Öncüleri Derneği'nin işbirliğiyle düzenlendi.

Yüce Allah bana bu üç kurumun üçünün de kuruluşunda yer alma şerefini ve kuruluş aşamasındaki istişare toplantılarına katılma fırsatlarını nasip etti. Bunun için ve beni Filistin davası gibi ümmet açısından büyük önem arz eden bir davanın hizmetçisi kılmasından dolayı Rabbime şükrediyorum.

Filistin Medya Forumu, Filistin davasıyla ilgilenen tüm medya kuruluşları arasında bir iletişim ağı oluşturulması ve dünyadaki medya organlarına bilginin aktarılması için imkânların birleştirilmesi amacıyla bundan birkaç yıl önce Beyrut'ta oluşturulmuştu. Kardeşlerimiz beni bu forumun oluşumunun ilk toplantısına davet ettiklerinde gittiğim zaman ortaya konan hedefler bana çok büyük görünmüştü. Ama aradan fazla zaman geçmemesine rağmen belirlenen hedeflere doğru ilerlemede hayli aşama katedildiğini söyleyebilirim. Bu da gayretlerin birleştirilmesi durumunda büyük hedeflere doğru ilerlemede Yüce Allah'ın lütfuyla hızlı bir ilerleme kaydedilmesinin mümkün olduğunu gösteriyor.

Şimdi bu forumun devamı niteliğinde İstanbul'da Uluslararası Filistin Medya ve İletişim Derneği kuruldu. Dernek kuruluşunu tamamladı ve çalışmalarına fiilen başladı.

İstanbul'da düzenlenen "Medyada Filistin, İmkânlar ve Engeller" başlıklı sempozyumda da başı çeken bu dernek oldu. Kuruluşunu tamamlamasının hemen ardından böyle kapsamlı bir sempozyuma öncülük etmesi de önemli bir başarıydı. Bunda tabii ki derneğin gönüllüsü değerli kardeşlerimizin gayretlerinin büyük payı var.

Sempozyumun heyecanlı konuşmaların ve önemli vurguların yapıldığı bir açılış oturumu oldu. Bu oturumda gazetemizin yazarlarından ve dernek tarafından ödüle lâyık görülen, Filistin davasına yakın ilgisiyle tanıdığımız Abdurrahman Dilipak'ın da heyecanlı bir konuşması oldu. Bu davanın sadece Filistinlilerin veya Arapların değil tüm İslâm ümmetinin davası olduğunu vurgulayan Dilipak'ın "ben bir Filistinliyim" sözü aslında her Müslümanın kendini bir Filistinli olarak görmesi ve bu davaya kendi davası olarak sahip çıkması gerektiğini hatırlatıyordu.

Program daha sonra panellerle ve günümüz literatüründe "atölye çalışmaları" adı verilen dar kapsamlı toplantılarla yahut sunumlarla sürdü. Paneller salondaki dinleyicilere hitap ederken bazı Arapça tv kanallarında ve internette de canlı yayınlandı. Ben Allah'ın izniyle, önemli konuşmacıların yer aldığı bu panelleri izlemeye çalıştım. Konuşmalardan aldığım notlardan bazılarını inşallah yarınki yazımızda kıymetli okuyucularımızın dikkatine sunmaya çalışacağım. Fakat çok önemli konuların ele alındığı ve önemli konuşmacıların yer aldığı bunca panelden sadece notlara sığdırdıklarımızı bile bir yazıya sığdırmanın mümkün olamayacağını tahmin edersiniz. O yüzden bir kısmına da inşallah bu akşam Özel FM'de yayınlanacak Dünya Döndükçe programımızda yer vereceğim. Bu programımızın ses dosyasını kişisel web sitemizden (www.vahdet.info.tr) dinlemeniz mümkündür.

Sempozyumla bağlantılı olarak toplantıların düzenlendiği salonların arasında, Filistin davasıyla ilgili bilgilendirme çalışmaları yapan kurumların tanıtılması ve izleyicileriyle buluşmalarının sağlanması için küçük çaplı bir fuar da açıldı. Fuar satış veya herhangi bir ürünün piyasaya sürülmesini sağlama değil tamamen tanıtım amaçlıydı.

Fuarda görsel, sesli ve basılı medya ürünleri üreten, kitaplar basan isimlerini de Filistin davasını yakından izleyenlerin duymuş olacaklarını tahmin ettiğim birçok kurumun standı vardı.

Bütün bu yönleriyle çok faydalı bir program oldu. Fakat zamanlamanın isabetli olmadığını düşünüyorum.

İrtibatlı Yazılar:

 • Siyonizmin medya savaşı
 • Kudüs ve Arap medyası
 • 2016'da Filistin
 • İslâmî Hareket'e yasak
 • İşgalcinin Ensesinde Kudüs İntifadası
 • Kerry'nin Kudüs çıkartması
 • Mescidi Aksa çağrısı
 • Gazze'ye ablukanın on yılı
 • Muhammed El-Kîk'in özgürlük zaferi
 • Netanyahu'nun Hitler'i aklaması
 • Ömer Nayif'in öldürülmesi