Filistin'den Dilinizi Çekin!

7 Ocak 2005 Cuma

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir yazının sonunda şu ifadelere yer veriliyor:

"Vatanımız elden gidiyor... Buradan kovulursak gidecek başka yerimiz yoktur. Gözünüzü, kulağınızı dört açın, firasetli olun, yasal sınırlar içinde tepki gösterin. Sakın vatan satıcılarını desteklemeyin. Bu şekilde gafil ve suskun kalırsanız Filistin Araplarına dönersiniz."

Ne kadar ilginçtir ki Filistin tarihiyle ilgili gerçeklerden habersiz olan ve Filistin topraklarının kimliğini savunmak için büyük bir kararlılıkla mücadele eden halkın direnişini kirletme amaçlı iftiralardan etkilenen insanlar, Filistin halkını adeta yedi nesilliğine suçlu gösterme anlayışına dayalı "toprak satma" örneklemelerinde bulunma huylarından bir türlü vazgeçmek istemiyorlar.

Yukarıdaki sözlerde aynı zamanda "Filistin Araplarına dönersiniz…" ifadesiyle bir halkın ulusal kimliği üstü kapalı bir şekilde tahkir malzemesi olarak değerlendirilmek suretiyle Yüce Allah'ın tüm insanları fıtrat üzere yarattığı unutuluyor.

Biz Filistinlilerin toprak sattıkları iddialarına, eski Kudüs müftüsü Emin el-Huseyni'nin güzel bir araştırmasından ve daha başka kaynaklardan yararlanarak cevap vermiştik. Aşağıya hem bizim yazdığımız cevaba hem de Emin el-Huseyni'nin araştırmasının orijinal (Arapça) metinlerine ulaşmanızı sağlayacak linkler ekledik. Bir konuda söz sarf etmek isteyenlerin önce o konuda yeterli bilgi sahibi olmaları gerekir. Bu açıdan bu konuda asgari düzeyde de olsa bir bilgi sahibi olmak isteyenlere aşağıda bağlantı linkini verdiğimiz yazımızı okumalarını tavsiye ediyoruz.

Bunu hatırlattıktan sonra şunu belirtelim ki, bugün Filistin'in karşı karşıya olduğu durum sadece Filistin halkının değil tüm ümmetin aynasıdır. İnsanlar Filistin halkını sorgulamayı çok kolay görüyorlar. Ama bu halka ve bu halkın büyük bir kararlılıkla savunduğu topraklara sahip çıkma konusunda üzerlerine düşeni yerine getirip getirmedikleri hakkında kendilerini sorgulama ihtiyacı duymazlar.

İşin gerçeğinde bugün Filistin'in işgalden kurtarılması için mücadele edenler ve onları yetiştirenler hiçbir zaman vatan satmamış, vatana ihanet etmemiş aksine kendilerini ihanetçilerin tuzağında bulmuşlardır. Ama ne hikmetse iftiracıların hedefinde olanlar da onlardır.

Vatan ve toprak satma konusundaki örneklemelerde sürekli Filistin halkına yöneltilen iftiralardan istifade edenler acaba neden 1878'de Kıbrıs'ın Osmanlı yönetimi tarafından, Ruslara karşı kendilerine destek verilmesi şartıyla İngilizlere "geçici" kaydıyla devredildiğini görmek istemezler? Osmanlı yönetimi acaba İngilizlerin kendilerini güçlü hissettikleri sürece "geçici" kaydını nazarı itibara almayacaklarını tahmin edememiş miydi? Biz bu vurgulamayı hatayı hatayla örtme gibi bir amaçla değil, tarihte vuku bulmuş birtakım olayları işimize gelmediğinde hiç görmezken veya "zorlayıcı sebepler"e dayandırırken, işimize geldiğinde de belli bir halkı yedi nesil boyunca suçlu gösterme yoluna gitmenin adalete uygun olmayacağını hatırlatma amacıyla yapıyoruz.

Burada sözü daha fazla uzatmadan Filistin halkı ve direnişi aleyhine yürütülen anti-propagandanın en önemli malzemelerinden biri olan "toprak satma" iddiaları hakkında daha önce sorulmuş bir soruya cevap amacıyla yazdığımız yazımızı okumanızı, Arapça bilenlerin de daha geniş bilgi sahibi olmak için müftü Emin el-Huseyni'nin araştırmasını okumalarını tavsiye ediyoruz.

Selamlar

İlgili yazılar:

Filistinliler Toprak Sattılar mı?
Filistinliler Topraklarını Satmamışlardır - Eski Kudüs Müftüsü Hacı Emin el-Huseyni