Kutsal Vatanın Gaspının Ellinci Yılı

4 Mayıs 1998 - 8 Muharrem 1419 Pazartesi

Siyonist işgalciler İsrail işgal devletinin kuruluşunun ellinci yılını görkemli törenlerle kutlarken Filistinliler de kutsal vatanlarının gasp edilişinin ellinci yılını anmak amacıyla çeşitli programlar düzenleme hazırlıklarını sürdürüyorlar.

"Yeşil hat" içinde kalan topraklarda faaliyet gösteren İslami Hareket kutsal vatanın gasp edilişinin ellinci yıldönümü münasebetiyle çeşitli programlar düzenleyeceğini bildirdi. Bunlardan bazıları:

İşgalin ellinci yılında siyonist zulmü ve Filistin halkının ızdırabını dile getiren resim yarışması.

Yine aynı konuyla ilgili şiir yarışması

İsrail'in kuruluşundan bugüne Filistin halkının çektiği sıkıntıları ve yurtlarından sürgün edilen insanların içine düştüğü zorlukları dile getiren fotoğraf sergileri düzenlenmesi

İşgalin elli yılını çeşitli yönlerden ele alan kültürel ürünlerin, fotoğrafların vs.nin halka sunulacağı bir fuar düzenlenmesi.

Konuyla ilgili konferanslar ve paneller düzenlenmesi.

Ürdün'de de muhalefet partileri işgalin ellinci yılıyla ilgili ortak programlar düzenleyecekler. Ürdün'ün muhalefet partileri programlarını: "Filistin'in Gasp Edilişinin Ellinci Yılı: Kurtuluşa Kadar Direniş" sloganıyla düzenleyecekler. Ürdün'de bu çerçevede düzenlenecek anma programlarının Mayıs'ın ortalarında başlayıp yıl sonuna kadar süreceği bildirildi. Bu programların organizasyonu için muhalefet partilerinin temsilcilerinden oluşan bir komite oluşturuldu. Komitede parti temsilcilerin yanı sıra Müslüman Kardeşler cemaatinin ve Dönüş Hakkı Komisyonu, Kudüs Kongresi gibi sivil kuruluşların temsilcileri de bulunacak.